Иако бележимо висок скок заражених, већина новооболелих не захтева хоспитализацију, објашњава епидемиолог Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба. Добро је да је већина позитивних млађа популација, која добро подноси болест.
Али они представљају ризик за све остале старије особе. Оно што можемо очекивати ако не сузбијемо кршење мере, журке, ноћне изласке, музичке спктакле, је да ће доћи до повећања броја заражених, аи и хоспитализованих.
Како даље објашњава епидемиолог, тренутно повећање се очекивало јер сви разлози постоје за то, од стања у региону и онога што се дешава око нас, па све до понашања младих људи у клубовима.
- То смо очекивали, само је било питање дана, пре или касније. Сви разлози за овакво стање постоје, прво оно што се дешава око нас, друго, како се понаша део становника у нашој земљи. То су људи који посећују клубове, сплавове, журке, а ту имамо и нене велике радне организације у којима се баш не поштују мере - рекао је др Тиодоровић.
- Треба рећи да се највећи део становништва понаша одговорно, држи дистанцу, носи маске, неки чак и на отвореном носе маске. Али млади људи који имају добар имунитет, који немају тешку клиничку слику они то савладају на ногама, па зато и има много асиптоматичних случајева које ми не видимо.
- Немачка је рецимо увела полицијски час у неким покрајинама, Француска, Италија и Словачка исто. Да ли ћемо ми увести додатне мере, па хоћемо сигурно, према мом мишљењу то је ако пређемо 100 на 100.000 активних случајева, онда би требали да размишљамо о најоштријим мерама. У том случају бисмо имали 1500 позитивних дневно - закључио је епидемиолог.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) October 22, 2020
Извор: Еспресо