У низу састанака иза затворених врата у кинеском главном граду, највиши званичници Комунистичке партије Кине (КПК) изнели су петогодишњи план земље и чак израдили визију за 2035. годину - дугорочни предлог за годину коју је актуелни председник Си Ђипинг одредио као крајњи рок да Кина оствари социјалистичку модерназију.
Све што су се договорили на пленуму обликоваће политике целе државе од 1,3 милијарде људи, које ће на свим нивоима спроводити бирократе Комунистичке партије и предузећа под државном контролом.
Иако се сви детаљи овог петогодишњег плана можда неће открити све до наредне године, кључни циљеви који су представљени у државним медијима укључују раст БДП-а по сваку цену, смањење емисије угљен-диоксида и постизање самодовољности у технологији и науци, услед све већег притиска Сједињених Америчких Држава.
Ова врста дугорочног планирања у супротности је са превртљивом природом демокраије, где су планови и обећања која представља једна влада рањиви да буду поништени од стране друге. Најбољи пример је Доналд Трамп који је по преузимању функције одустао од великог броја трговинских споразума, повукао САД из Паришког климатског споразума и кренуо у демонтирање иранског нуклеарног сопразума, те је у основи преокренуо сву дугорочну политику успостављену од стране Обамине администрације у претходних неколико година.
С друге стране, ''Кина је земља која држи до своје речи'', истакла је државна новинска агенција ''Xинхуа'' у четвртак. ''Када се петогодишњи план финализује, држава ће - од централне владе до локалних влада - обезбедити његову примену''.
Наравно, разлог због којег Кина може да прави тако велике планове и спроводи их јесте тај што њом влада ауторитарни сисем у ком нема никаквог политичког неслагања, чиме се лидерима омогућава политичка стабилност у нередних пет, ако не и петнаест година.
Од како је постао лидер 2012. године, Си је непрекидно учвршћивао своју апсолутну моћ над Кином. Такође је немилосрдно избацио све потенцијалне изазове из Комунистичке партије, покрећући нову фазу своје антикорупцијске кампање раније ове године која би требало да траје све до 2020. године и председниковог 82 рођендана.
Ако избори у САД буду тесни, земљи прети хаос. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Си Ен Ен