- Сигурно је да ћемо још дуго морати да се придржавамо прописаних мера, да носимо маске у затвореном простору и да држимо растојање од других људи. Знамо да је свима тешко, да су људи уморни. Ево, већ седам месеци боримо се са овом пошасти. Имамо ситуацију коју морамо до краја сви заједно да издржимо. Здравствени систем је спреман, али морамо и ми да се спремимо. Све док има земаља у којима епидемија буја, сви смо угрожени јер је свет одавно глобално село - каже др Тиодоровић.
Живот с короном
Епидемиолог објашњава да пошаст короне неће просто нестати с вакцинацијом.
- Прво, неће моћи цело становништво одједном да се вакцинише. То ће трајати. Имунизација ће се вршити по етапама и приоритетима. Вакцину ће прво добити они грађани којима је најпотребнија, а затим и сви остали који буду желели да се заштите од ове опаке болести. За то треба време. Зато и кажем да ћемо са короном живети барем још годину дана. Ни много развијеније и богатије земље од нас неће моћи одмах да набаве вакцину нити тако брзо да вакцинишу све људе - напомиње др Тиодоровић.
Инфектолог др Жарко Ранковић такође сматра да је потпуно јасно да корона неће једноставно нестати када вакцина стигне, већ ће бити потребно време да се у Србији изгради колективни имунитет.
- Прописаних мера мораћемо да се придржавамо и кад вакцина стигне, то је неминовно. Здравствени радници, војска, полиција и друге службе важне за функционисање државе чији су запослени у сталном контакту с грађанима први ће бити вакцинисани. После њих вакцину треба да приме угрожене категорије, а ту спадају старији од 65 година, хронични болесници и труднице, и даље редом: васпитачи, професори... Посебан је проблем што нећемо одједном добити вакцину за цело становништво, већ ће вероватно потребна количина да нам стиже у више делова. Тако ће и имунизација ићи по етапама, по приоритету и то ће потрајати - каже саговорник.
Заштита - вакцина
Ранковић верује да ће интересовање грађана за вакцину бити огромно.
- Чак и они који су у старту били скептични схватили су да је ковид-19 озбиљна болест од које људи умиру. Сад већ сви знају да не постоји лек против короне, већ је једина потпуна заштита вакцина. Није познато колико је људи потребно да буде вакцинисано да бисмо изградили колективни имунитет. У научним круговима се говори да је то између 60 и 85 одсто. С друге стране, још је непознато колико траје имунитет оних који су прележали корону, а све те информације су потребне да бисмо знали када ће корона да нестане - каже др Ранковић.
Мере се највише крше у Пазару, Шапцу, Ваљеву и Крагујевцу
Епидемиолог др Бранислав Тиодоровић каже да, с обзиром на то да се за октобар предвиђа михољско лето, очекује да ће овај месец по питању короне бити "миран".
- Људи ће више боравити напољу, па ће и ризик од заражавања бити мањи. Ипак, већ од новембра може доћи до повећања броја оболелих. Зато сада треба се спремимо за зиму, да не дозволимо да епидемија експлодира, већ да се број оболелих повећава полако - објаснио је др Тиодоровић.
Он сматра да нам за сада не требају додатне ванредне мере, већ само да се поштују оне који су на снази.
- Тренутна епидемиолошка ситуација је повољна, али многи људи су се опустили, тако да је сад право време за већу контролу. Београд је и даље најкритичнији, чак трећина свих заражених је из главног града. У Прешеву и Бујановцу дошло је до малог повећања броја заражених, док је Врање сада под контролом. У Новом Пазару људи седе у кафићима без маске и без растојања, иста је ситуација и у Шапцу, Ваљеву, Крагујевцу и на Златибору. Апелујемо на људе да поштују мере да се епидемија не би разбуктала - каже др Тиодоровић.
Ово су докази да је извештај Европске комисије о Србији скандалозан и фингиран. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер