Наиме, пројектни биро Luch Design чије је седиште у Кијеву прошле недеље приказао је свој пројекат Сокил-300, први наоружани дрон који је дизајниран и производи се у целини у Украјини.
На презентацији је приказан модел Сокила (соко) пуне величине, спреман за дејство.
Главни инжењер Олех Коростилиов каже да су протеклих година, помоћу бројних пројеката које је биро завршио, стекли знање о технологијама потребним за производњу комплетног борбеног дрона. Наиме, при дизајнирању Сокила које је трајало скоро годину и по дана развојни тим је користио технологије употребљаване за РК-360МЦ, крстарећу ракету Нептун.
Сокил-300 користиће контроле и софтвер са ракете РК-360МЦ, која се сматра поносом украјинске индустрије наоружања. Осим тога, и систем за мерење раздаљине, ласерски канал и оптика такође ће се производити у тој земљи. Једини навигациони елемент који се увози је систем за термално навођење.
Три верзије
Пројектни биро предложио је војсци три верзије у зависност од мотора који се користи. Основна верзија подразумева мотор МЦ-500Б који производи Motor Sich из Запорожја а омогућава Сокилу-300 три сата лета уз крстарећу брзину од 335 километара на час и максимални домет од хиљаду километара.
Друга верзија подразумева мотор који производи Иваченко Прогрес, АИ-450Т2, који пружа пет сати лета и домет од 1.300 километара уз мању брзину од 275 км/ч.
И коначно, трећа далекометна верзија поседује аустријски, турбо мотор Ротаx 914 са којим је максимално време у лету 26 сати, а домет 3.300 километара, али је брзина крстарења драстично смањена на 150 километара на час.
"То су спецификације машина, морате изабрати између брзине и оперативног домета"; објашњава Коростилиов.
Украјинска војска ће одабрати спрам својих потреба, а зна се да све верзије могу да носе четири РК-2П вођена пројектила уз портабл анти-тенковски систем Barrier или Luch RK-10 ракете, укупне тежине до 300 килограма.
"Сокіл-300" від КБ "Луч": на що здатний український ударний БПЛА (фото)https://t.co/BgGEAddiL5pic.twitter.com/s81IWd9rDP
— DEFENSE EXPRESS (@DEFENSEEXPRESS) November 6, 2020
Ипак, развојни тим очекује да ће систем, којим иначе управљају два оператера, више бити коришћен за надзор и осматрање него за ракетне нападе.
Иначе сам изглед и авионика дрона помало су под утицајем Џенерал атомиксовог МQ-1 Предатор система, а распон крила је 14 метара, док му је дужина 6,5 метара.
Укупни трошкови развоја Сокила-300 би требало да достигну 40-45 милиона украјинских гривни (1,4-1,6 милиона долара), што је далеко јефтиније него куповина сличних дронова у иностранству, пише Дифенс пост.
Нападнута руска војска у Сирији. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Б 92