Пре него што је преминуо, Свети Георгије је замолио свог слугу да његово тело након смрти однесе у Палестину, где је имао велико имање које је разделио сиромасима. У његову, част у Лиди је подигнут велелепан храм у који су пренете светитељеве мошти.
Бројна чуда догодила су се на том месту, а још су бројнији верници који тврде да им се након молитви Свети Георгије јављао у сновима, након чега су њихове молитве биле услишене. Једно од таквих чуда је и оно које се десило Стефану Немањи, који је након што га је светитељ чудом спасао подигао цркву и Манастир Ђурђеви ступови.
Свети Георгије био је римски војник у гарди цара Диоклецијана, затим трибун, а онда и војвода и царев саветник. Након што је цар отпочео велики прогон хришћана, Георгије је поделио своја блага сиромашнима, а сам признао да је хришћанин.
Због тога су га данима мучили, а светитељ је, упркос мачевима, спаљивању и отровним напицима, остајао жив. На крају му је одрубљена глава, а дан његове смрти прославља се као Ђурђевдан, 6. маја.
Као светитељ и војник, Свети Георгије прославља се и као заштитник бројних градова и држава, као и војске.
Неки посебни обичаји везују се за дане који следе по Ђурђицу . Период од Ђурђица до Мратиндана, назива мратинци или вучји дани јер је Св. Мрата (слави се 24. новембра по грегоријанском календару) заштитник вукова. По старим обичајима у време мратинаца ништа се не даје из куће, не преде се вуна и ништа се не пере. Кројачи и обућари одмарају, а жене не раде ручне радове.
Ова седмица даје и "временскупрогнозу". Према веровању, ако дани у њој буду с маглом, зима ће бити променљива, а ако буде ведро, зима ће бити оштра и са доста мраза.
Нови напад у Француској, више о томе ОВДЕ!
Извор: Ало