Ова мера трајаће до 1. децембра, а ако се епидемиололшка ситуација до тада не смири, прете нове, још драстичније мере.
Кључна мера која је донета у недељу на седници Владе односи се на скраћење радног времена кафића, ресторана, клубова, продавница, биоскопа, позоришта и осталих. Радно време локала скраћено је по трећи пут и сада они могу да раде до 21 сат уместо до 23 сата како је било до јуче.
Како је навела премијерка Србије Ана Брнабић, скраћење радног времена орочено је на две недеље па ће се после тог периода евалуирати резултати постигнути овом одредбом.
Уколико број заражених почне да опада, мере ће бити укинуте, а ако број заражених настави да расте - мере могу бити и пооштрене.
Тако је могуће и обавезно ношење маски на отвореном, као и додатно скраћње радног времена угоститељских објеката, а као крајња мера могућ је и полицијски час.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) November 17, 2020
Што се прве две тиче, за то се већ дуже време залажу поједини чланови Кризног штаба - др Предраг Кон више пута је говорио да би маске требало да буду обавезне и на отвореном као што су шеталишта, те навео пример Кнез Михаилове улице у Београду, а што се тиче евентуланог новог радног времена угоститељских објеката, оно би могло да буде скраћено на 18 часова.
Др Бранислав Тиодоровић изнео је драмитчно предвиђање, а то је да до краја овог месеца не можемо да очекујемо заравњење криве, већ да ћемо чак имати и више заражених, а да до заравњења може доћи тек почетком децембра. Управо је то тај моменат до када су мере и орочене.
Он је додао и да прве ефекте мера које вечерас почињу да се примењују можемо да видимо за 7 до 10 дана.
Премијерка Србије Ана Брнабић нагласила је уколико се мере не буду поштовале, Србији прети потенцијално још пооштравања мера, као и најтежа опција - полицијски час.
Подсетимо, осим ових мера које вечерас ступају на снагу, у Србији важи и обавезно ношење маски у затвореном простору, али и на отвореном уколико није могуће одржавати дистанцу већу од 1,5 метра (редови испред пошти, банака и слично), као и забрана окупљања више од пет особа.
У помоћ поштовању свих мера и ових нових и ових старих стигле су коначно и измене и допуне Закона о заштити становништва од заразних болести. Тиме ће и контрола и кажњавање бити подигнути на знано виши ниво.
Иначе, ноћни клубови су места која су се најчешће оглушила о поштовање прописаних мера, првенствено када је у питању радно време. Иако су до јуче могли да раде до 23 сата, честа слика били су пуни клубови до раних јутарњи сати, а о ношењу маски и држању дистанце није било ни говора.
Зато су многи чланови Кризног штаба за борбу против корона вируса управо клубове караткерисали као "легло заразе".
Економиста тврди да је Србија банкротирала, више сазнајте ОВДЕ.
Извор: Блиц