Научници настоје да предвиде ерупцију Јеловстона која би могла да "сахрани западну Северну Америку".
Претходна студија је, међутим, сугерисала да је вулкан Јеловстон можда доживео "троструко смањење своје способности да произведе суперерупције".
Иако се чини да није недостајало тврдњи и спекулација о могућности разорне ерупције Јелвстонског супервулкана, научници су заправо покушали да утврде да ли је могуће направити дугорочно предвиђање у вези са таквим догађајем, преноси Дејли експрес.
Према новинама, геохемичар професор Кент Симс са Универзитета у Вајомингу проучавао је радиокарбонске изотопе вулкана да би постигао тај циљ.
- То је тежак аспект науке, то дугорочно предвиђање - рекао је.
- Радон могу да користим као сат, помаже ми да схватим брзином раста гаса из магме дубоко доле и изласка на површину.
Дискавери Ченел објашњава како тачно "гас радона може пружити одговор", јер када "радон пропада, он ствара радиоактивне изотопе са јединственим хемијским потписима које научници могу да мере".
Серија је такође пружила прилично графички опис зашто би тачно научници могли да предвиде будућу ерупцију Јеловстона.
- Хиљадама пута моћније од планине Свете Хелене, ерупција ових размера сахранила би западну Северну Америку - објашњено је.
Сумпорна магла би затамнила Сунце и заронила цео свет у вулканску зиму.
Медији истичу да је претходна студија заправо сугерисала да снага вулкана можда слаби, а аутор истраживања, вулканолог са Универзитета у Лајчестеру Томас Кнот, рекао је да је "жаришна тачка Јеловстон" очигледно "доживела троструко смањење капацитета за стварање суперерупционих догађаја".
Кина употребила нову врсту оружја у сукобу са индијским војницима! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Logicno.com