„Када се вакцине за широку употребу појаве на тржишту, верујемо да ће то утицати на очекујући тренд пада америчког долара“, навела је америчка банка у белешци истраживања.
„На основу те претпоставке, постоји могућност да се пад долара убрза, при чему ће потенцијално пасти за чак 20 одсто 2021. године“, додаје се истраживању банке.
Оваква прогноза се појавила пошто је америчка биотехнолошка компанија Модерна у понедељак саопштила да је њена експериментална вакцина ефикасна у превенцији короне 94,5 одсто, на основу података касне фазе истраживања. Утврђено је да супарничке вакцине америчке компаније Пфизер и немачке фирме БиоНТех имају ефикасност од 90 одсто, док су креатори руске вакцине Спутник V известили о ефикасности вакцине од 92 одсто, преноси РТ.
Сити банка је потенцијални пад америчке валуте приписала и улозима које ће Централна банка САД наставити да користи као алате за подршку америчкој економији следеће године. Федералне резерве су саопштиле да ће задржати ниске стопе чак и ако се повећају инфлациона очекивања, што би потенцијално могло да доведе и до промена криве приноса.
„Ово је важно за тржиште страних валута, јер инвеститори могу да почну све више да се окрећу ка државама ван САД“, наводи Сити банка.
Индекс америчког долара према главним глобалним валутама био је нешто већи у четвртак 92,43 бодова.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) November 19, 2020
Извор: rs. sputniknews. com