Раковић је подвукао успјехе које је патријарх Иринеј остварио на очувању светиња Српске православне цркве на Косову и Метохији и у Црној Гори. Поред тога, нагласио је како је формирање заједничких комисија српског патријарха Иринеја и римског папе Франциска довело до тога да буде заустављена канонизација Алојзија Степинца.
„У време патријарха Иринеја завршени су радови у унутрашњости Храма Светог Саве чиме је после стотинак година комплетирано ово величанствно православно здање. Српски народ тиме добија свој катедрални храм у пуном сјају, храм који је био замишљен као империјални храм српства и Југославије“, истакао је он.
Даље, Раковић је указао на врло плодоносан дијалог који је патријарх Иринеј остварио са муслиманским поглаварима у Србији, али и са исламским светом. С тим у вези, Раковић је казао како је – док су заједно били у званичној државно-верској посети Индонезији – бележио патријархове аргументе који су убедили индонежански државни и верски врх да је албански сецесионизам на Косову и Метохији чист политички сепаратизам, а нипошто муслиманско верско питање.
Патријарх Иринеј је, подвлачи Раковић, увек инсистирао на срдачним односима са српским државним врхом и обојицом председника – Александром Вучићем и Милорадом Додиком. Стога је веома важно што је у његово време остварен суштински складан однос српске цркве и српске државе.
Када је реч о избору новог српског патријарха, Раковић је објаснио начин којим се на Изборном сабору бирају три кандидата за патријарха, а после и апостолски жреб којим се бира патријарх. Раковић је нагласио да је Српска православна црква стабилна институција, с јасним поретком и организацијом, и да упокојење двојице првих српских архијереја, патријарха Иринеја и митрополита Амфилохија, неће довести до нестабилности српске јерархије.
Раковић је на крају објаснио да се око националних питања увек слагао с патријархом Иринејем и да је патријарх био за уједињење Србије, Црне Горе и Српске. Ми немамо други пут, нагласио је Раковић у специјалној емисији Радио-телевизије Србије, осим да наставимо путем ка уједињењу српских земаља.
Шта је Мајк Помпео рекао о патријарху Иринеју, сазнајте ОВДЕ.
Извор: ИН4С