“Катастрофално значи да ви практично немате у овој ситуацији где да сместите људе… Катастрофално је и што се непрекидно повећава како број умрлих, тако и регистрованих оболелих. Београд се ту мало издваја. Рано је још говорити о сигурном заравњењу, али до неког заравњења је дошло”, рекао је Кон у Дану уживо.
На питање да ли се закаснило са мерама као што то сматрају Уједињени против ковида, он истиче да се “свакако закаснило, то ја тврдим”.
“Још од 6. новембра медицински део Кризног штаба је предлагао рестриктивније мере. С друге стране постоји озбиљна аргументација у вези са економским аспектом… Када се неке мере не прихвате од стране целог Кризног штаба, то је једноставно тако, свако носи свој део одговорности”, каже Кон.
“Јасно је да се ситуација ипак није разумела довољно. Од јула месеца је почела прича о контролисању донетих мера. Прво је било да ће да се спроводи, па је речено да је неспроводиво, па је морао да се мења закон…”, додаје он.
Каже да је на данашњој седници Кризног штаба донета једино одлука у вези са школама и вртићима, и да није било речи о затварању услужних делатности, за шта се исто залаже медицински део штаба.
“Тражили смо затварање, не у 18.00, већ у 17 часова, са много масовнијим затварањем”, истиче Кон.
На питање како изгледа његов разговор са политичким делом Кризног штаба, он каже да он инсистира да се схвати озбиљност ситуације.
“Али, треба схватити да су аргументи на то исто тако веома јаки аргументи, везани су за економ. аспект. Имате огроман број људи који би требало да потпуно буду избачени из пословних могућности рада”, наводи Кон.
Већ недељу дана нема пораста из дана у дан у Београду, али се број одржава на високом нивоу, који је врло тежак и катастрофалан – од 2.000 људи око 300 је хоспитализовано, истиче. Новозаражени се одржавају на једном, каже Кон, додајући да то јесте успоравање. Број умрлих ће се, страхује, повећавати. У Војводини и првенствено у централном делу Србије је ситуација обрнута, додаје.
Упитан о сахрани патријарха Иринеја и непоштовању мера, Кон је рекао да је пре ње изјавио да је то епидемиолошки неприхватљиво. Ја нисам као појединац ништа друго него члан Кризног штаба, ја немам позицију никакву да могу на нешто да утичем, ја утичем на самој седници и кроз комуникацију са колегама и другачији начин да утичем немам, ја не знам да ли мислите да ли на било који начин могу да утичем на систем, осим на састанцима Кризног штаба, где се одређене мере предлажу, навео је. Нисам репрезент било какве групе која одлучује о било чему, ја сам део саветодавне групе, медицинског дела Кризног штаба и очекивања су претерано велика, а свој део одговорности носим, и не могу више од тога, каже Кон.
На питање када ће се видети последице непридржавања епидемиолошких мера током сахране патријарха, Кон је рекао – отприлике за око седам дана почеће да се видети. “Искрено се надам, видело се на преносу, а не знам колико је то било масовно, ако је било оно што смо видели, јасно је да је било неког труда, покушаја и званичног обраћања СПЦ да се не улази без маске, да се не ради оно што је рађено, дакле неког званичног обраћања је било”, рекао је и додао да је било непоштовања мера и да ће бити непоштовања последица и да их већ има.
На питање колико је здравствених радника оболело, каже да је чуо нешто мало од 2.000, укупно запослених у здравству, а око 1.500 здравствених радника. Јако је пренапрегнуто и врло је тешко, то је велики ударац, навео је и истакао да медицинари дају и више него што је могуће.
Мере ће дати резултат, истина то неће ићи баш тако брзо, требаће неко време, навео је. Сви очекујемо да ће у децембру бити нешто лакше и нешто боље, додао је. Капацитети ће се озбилно проширити са овом болницом (у Батајници), али не треба да се заваравамо јер сам број запослених у здравству се неће повећати са том болницом, а исцрпљивање здравствених радника ће се наставити, рекао је гост Н1.
Он је истакао као крајње озбиљну ситуацију и да ће бити индиректних смрти због ковид епидемије.
Ако буде неопходно, каже, биће и нових мера у вези са затварањем, али наводи и то да има првих показатеља да се у Београду заражавање успорава, па се нада да ће постојеће мере дати резултате.
Oткривене многе слабости немачких обавештајаца! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Н1