Најновије

Активност Кризног штаба сведена на одржавање рејтинга власти (ВИДЕО)

Епидемиолошкиња Ивана Прокић и једна од потписница петиције Уједињени против ковида каже да је повећање броја заражених било "апсолутно очекивано по свим параметрима" и да је пре месец дана када смо били "у релативно повољној ситуацији требало активно да реагујемо, а не да се хвалимо да смо најбољи на свету". Каже да "апсолутно нема поверење" у Кризни штаб, као и да "његова активност може сада да се сведе на одржавање рејтинга људи који су на власти".

Кризни штаб (Фото: Влада Србије)

"Ја и даље не верујем бројкама, јер се ништа није променило од летос када смо се уверили у манипулацију бројевима. Пре месец дана смо били у релативно повољној ситуацији, могло се видети олакшање међу колегама због мање навале на ковид амбуланте. Тај миран период се слаже са неким природним током вируса, и тад је требало активно да реагујемо, а не да се хвалимо да смо најбољи на свету", рекла је Прокић за Н1.

Она подсећа да се од почетка октобра бележи експоненцијални раст броја заражених у односу на број укупно тестираних, и да је то било још израженије пре две недеље.

"Вдели смо у свету да ефекат неке мере може да се види две недеље од њеног увођења... Било је времена да се реагује, али то је изостало", наводи она.

"Ако знамо да се вирус понаша прилично исто током целе године, наоко показује да значајно није мутирао, променио геном па да кажемо да је сада јачи, то није разлог за ове бројеве. Промена ових бројева нам указуије како ми реагујемо на вирус, тј. какве су нам превентивне мере. Ова драстична промена нам говори да апсолутно немамо идеју коју популацију да покријемо тестовима, да наводно тих 8.000 до 10.000 тестова није довољно и да ми не знамо колико заправо има заражених, немамо у том смислу контролу ове епидемије", каже Прокић која живи и ради у Холандији.

Говорећи о Кризном штабу, каже да "апсолутно нема поверење у њих и то што говоре".

"Његова активност може сада се сведе на одржавање рејтинга људи који су на власти... Слажем се у неким стварима са њим – на пример да треба носити маске. Али ниједна њихова одлука није била у интересу заштите јавног здравља, већ у циљу политичке игре неких других људи, а то је јако погубно за државу, јер да је упркос ситуацији у којој се налазимо рејтинг и даље битан то је поражавајуће", истиче она.

Додаје да "то се све види у опречним изјавама које дају, оглушивањем о наше захтеве из Уједињени против ковида, лицемерним односом према медицинском особљу које називају херојима. По мени је то недопустиво".

Наводи да су се лекари из Уједињени против ковида обратили Министарству здравља и министру Златибору Лончару, да су изнели низ препорука, али да нису добили реакцију, "нити је иједан захтев испоштован". Каже да "такође и Лекарска комора Србије као да не постоји у овом периоду, јер смо се и њој обраћали".

Игнорантски приступ према лекарима са прве линије одбране

"Видимо један потпуни игнорантски приступ према лекарима са прве линије одбране, и то не може тако да прође. Видели смо да су једино реаговали на претњу протестом, није искључено да нам то поново преостаје", наводи Прокић и додаје да је "додуше дошло до неке промене реторике, да су се са нашим захтевима сложили и износили их у јавност, што је лепо, али нас нико није звао да заједно радимо на разради тих идеја".

На питање да ли мисли да би поново могао да буде уведен полицијски час у Србији, она каже да је важно схватити да када се каже "локдаун" (закључавање) не мисли се свуда исто.

"Наши људи одмах помисле на полицијски час. То је најригорознија мера. Када је оваква ситуација, мора да постоји нека контрола, али изгледа да Кризни штаб зна само за маске и полицијски час, између се ништа не дешава. То су једине претње које добијамо. Ми из Уједињених против ковида говоримо од почетка да је јако битно спровеђење мера, не можете оставити све на грађанима", истиче Прокић.

Наводи да је затварање или ограничавање рада угоститељских објеката врло ефикасна мера, али да не може држава да је донесе а да нема план финансијске помоћи угоститељима.

"Генерално, масовно тестирање нам даје неко решење проблема, а то значи не само тестирати пуно, него тестирати редом, и кад стекнемо утисак где је тачно епидемија, реаговати и изоловати те људе", закључује Прокић.

Погледајте снимак целог гостовања:

"Вучић на сахрану Амфилохија дошао са криминалцима!" Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА