- Идите у Сирију, Ирак, Северну Африку, на Блиски исток, идите у земље Балкана, идите и питајте тамо људе шта мисле о Турској и о Турцима.
Нећете чути ни реч жалбе, ништа о колонијализму, окупацији, тлачењу или геноциду. Уместо тога, чућете једну нову реченицу која је код њих постала нешто као симболички слоган "Хвала Алаху што су нам Турци дошли" - поручио је Ердоган, говорећи на скупу пред присталицама.
Спреман за акцију
Да не буде забуне, потом је појаснио своје тврдње:
- Заиста, прошло је 100 година од када смо одвојени од ових земаља, али народ никада тамо није престао да нас чека и да се нада нашем повратку.
Како ово буђење старих амбиција објашњава историчар Саша Адамовић, Турска је под председником Ердоганом постала регионална сила, а он озбиљан геополитички играч, не само у региону већ и шире.
- У овом тренутку Ердоган сматра да Турска треба да пројектује своје спољнополитичке интересе апсолутно на свим територијама које су некада биле део турске империје. Он примењује неоосманску доктрину, а себе сматра заштитником свих муслимана и спрема је да се умеша на сваком месту уколико процени да су доведени у питање турски интереси. То се најбоље види у последњем сукобу у Нагорно-Карабаху - објашњава Адамовић.
Ердоган, каже саговорник, снагу базира не само на економској и војној сили већ и изузетно јакој турској дијаспори у Европи. Ипак, оно што је за нас важно јесте чињеница да су односи Србије и Турске у узлазној путањи.
- Србији су потребни добри и стабилни односи с Турском јер је то гарант мира и стабилности на Балкану, с обзиром на велики утицај Ердогана на муслимане у Санџаку и БиХ. Несумњиво је да сарадња Србије и Турске утиче на цео балкански регион - додаје Адамовић.
Руси као брана
Историчар Божидар Кљајевић верује да Ердоган жели да се нађе на челу свих муслимана на свету, али ће му те планове осујетити Русија, која је и наша брана од исламизације.
Турци су по генетској структури освајачки народ. Данас се то ради другачије и суптилније у односу на просту силу и мач, како се ратовало у време Османлија. Не треба подсећати шта су Турци све радили на овим просторима у прошлости, али ваља напоменути да су највећи траг оставили у БиХ и Санџаку, где су некадашњи Срби православци масовно прелазили у ислам да би сачували своје богатство - објашњава Кљајевић.
Населили око 30.000 Срба између Истанбула и Анкаре
Као историчар који је проучавао живот Срба у време Османске империје, Божидар Кљајевић истиче да су за успон Османског царства добрим делом заслужни и Срби.
- Мехмед Освајач је 1430. одвео са собом 30.000 младића и девојака из Србије и населио их између Истанбула и Анкаре. На двору Сулејмана Величанственог, који је формирао прву праву државу, поред турског, званични језици су били српски и грчки - рекао је Кљајевић.
Оптужио нас за геноцид
Ердоган је говорио и на видео-самиту организованом поводом 25. годишњице почетка преговора у Дејтону 1. новембра 1995. Том приликом је поручио да "и даље у срцу осећа бол због 8.372 убијене браће и сестара".
- Нека је још једном рахмет нашим шехидима, а породицама жртава геноцида и бошњачком народу још једном изражавам саучешће - рекао је Ердоган и изнео тврдњу да "одговорни за геноцид нису добили казне које заслужују".
Турска данас
* на површини од 783.356 км2 живи готово 80 милиона становника
* у Европи живи и ради више од 4,3 милиона турских држављана, од чега око 2,7 милиона само у Немачкој
* Турска је 17. економија на свету
* спада међу највеће произвођаче сребра, злата, нафте и природног гаса, извози храну, одећу, пластику, а добар део прихода остварује од туризма
* има више од 700.000 активних и војника у резерви, друга је војна сила у НАТО
* турска војска има на располагању око 1.000 борбених авиона, више од 3.000 тенкова, 200 бродова, подморница и других пловила.
Активност Кризног штаба сведена на одржавање рејтинга власти. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф