Најновије

КРЕМЉ ОДГОВОРИО МОЛДАВИЈИ ЗА ПРИДЊЕСТРОВЉЕ: Може доћи до дестабилизације

Промена статуса кво може довести до дестабилизације ситуације у Придњестровљу, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков, коментаришући речи изабраног председника Молдавије Маја Санду о потреби повлачења руске војске из региона.

Руси у Придњестровљу (Фото: РИА Новости)

"Русија обавља веома важне функције и, наравно, промена статуса кво, који се заснива на духу и слову међународног права, наравно, може довести до озбиљне дестабилизације. Очекујемо да ће се о свему томе разговарати и да се неће предузимати неки нагли кораци у том правцу“, рекао је Песков, преносе РИА Новости.

Песков је такође нагласио да Молдавија и Русија раније нису разговарале о предлогу повлачења мировњака из Придњестровља.

"Дијалог са Додоном (одлазећим председником Молдавије) се наставља и сада, али је у том погледу био много конструктивнији. Такође се надамо да ће се тај конструктивизам наставити, да ће у том погледу постојати одређени континуитет и да ћемо узети у обзир све могуће негативне последице било каквих наглих корака“, додао је он.

Раније је на првој конференцији за штампу након избора за председника Молдавије, Сандуова саопштила да планира да разговара са Москвом о питању повлачења руских мировњака из Придњестровља и повлачења оружја које они чувају. Према њеном мишљењу, ову мисију треба трансформисати у цивилну под покровитељством Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).

Други круг избора за шефа републике одржан је 15. новембра. Према Централној изборној комисији, Маиа Санду победила је са 57,75% гласова. За Игора Додона, који се кандидовао за други мандат гласало је 42,25% бирача. Инаугурација ће се одржати 20. децембра.

Ситуација у Придњестровљу

Придњестровље, чијих су 60% становника Руси и Украјинци, настојало је да се отцепи од Молдавије и пре распада СССР-а, страхујући да ће се република придружити Румунији на таласу национализма. 1992. године, након неуспелог покушаја Кишињева да на силу реши проблем, Придњестровље је постало практично неконтролисана територија.

Ове године се навршава 28 година од почетка мировне операције у Придњестровљу. Мир у зони сукоба обезбеђују 402 руска војна лица, 492 придњестровска, 355 молдавских и десет војних посматрача из Украјине. Налазе се на 15 стационарних пунктова који се налазе у кључним областима.

Да је за решавање сукоба у Придњестровљу потребно повући руске мировњаке, Сандуова је раније саопштила у интервјуу за публикацију „Европска истина”. Актуелни шеф републике назвао је то озбиљном грешком.

Портпарол Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова је заузврат нагласила да Москва речи изабраног лидера Молдавије подривају процес договора у региону. Подсетила је да присуство оперативне групе руских трупа у Придњестровљу пре свега „обезбеђује руски мировни контингент као део заједничких мировних снага“.

Шта је нова председница Молдавије поручила Москви, прочитајте ОВДЕ.

Извор: Восток

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА