Горњи дом парламента у Етиопији изгласао је постављање привремене администрације у региону Тиграј, у којем је ове недеље избио сукоб на гранци грађанског рата између регионалних снага и савезне владе.
Усвајање одлуке о постављању привремене администрације у Тиграју отвара пут за смену актуелног регионалног руководства које је савезна влада у Адисабеби прогласила незаконитим.
Одлука не захтева додатна одобрења и премијеру Абију Ахмеду даје одрешене руке да планира, координише и спроводи адекватне мере.
A pictorial treat from #Tigraypic.twitter.com/ZZuPanvAWS
— Delta (@Delta16777515) November 7, 2020
Савезна влада је саопштила да ће привремена администрација именовати нове званичнике, обезбедити владавину права, одобрити буџет и олакшати процес спровођења избора.
Након што је премијер Ахмед увео шестомесечно ванредно стање и пресекао интернет и телефонске везе у Тиграју, влада у Адисабеби је у среду покренула и војне акције због наводних напада локалних власти на савезне трупе.
Тензије у Етиопији ескалирају од септембра, када су у Тиграју одржани регионални избори упркос противљењу савезне владе, која је гласање назвала "илегалним".
#Ethiopian MPs back plan to replace #Tigray government#Ethiopia|n legislators vote to scrap the current government in the state of Tigray days after Addis Ababa launched a military operation. https://t.co/HGCDRUOec2 via @AJEnglish
— Minilik Salsawi 💚 💛 ❤ (@miniliksalsawi) November 7, 2020
Последњих дана обе стране се међусобно оптужују за планирање војног сукоба, а јуче је етиопско ратно ваздухопловство бомбардовало складишта оружја и уништило тешку артиљерију регионалних снага.
Етиопски премијер, који је прошле године освојио Нобелову награду за мир, покренуо је у среду војну акцију против Народног ослободилачког фронта Тиграј (ТПЛФ), који је доминирао политиком у Етиопији све до његовог доласка на власт 2018. године.
Он је запретио да ће војне операције бити настављене све "док хунта не буде изведена пред лице правде".
Аналитичари и дипломате страхују да би у Етиопији могао да избије грађански рат, који не само да би угрозио економски развој и опстанак земље, већ би могао и да дестабилизује читав Рог Африке, стратешки регион који је уједно и један од најтурбулентнијих делова света.
Судан је делимично затворио границу са Етиопијом, услед ескалације сукоба у региону Тиграј.
Ројтерс преноси да је суданска национална новинска агенција СУНА известила да је земља затворила границу са етиопским регионима Тиграј и Амхара, након што је премијер Абиј Ахмед у среду покренуо војне операције као одговор на оно што је описао као напад локалних власти на савезне трупе.
Влада Судана упозорила је становништво које живи у близини границе да буду на опрезу због последица сукоба у суседној држави.
У областима у Судану које се налазе у близини региона Тиграј и Амхара тренутно је сезона жетве и било какве безбедносне тензије могле би озбиљно да нашкоде земљорадницима и њиховим усевима.
Терористи не намеравају да се врате у Сирију! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг