Под овим именом парада се појавила у извештају-потврди, који је саставио командант Москве, генерал-мајор Кузма Синилов.
Парада је одржана током Московске битке и било је неопходно сакрити припреме за догађај од непријатеља.
Како следи из докумената, у паради је требало да учествује 28,4 хиљаде људи. Поворци су присуствовале артиљеријске јединице, пешадија, морнари, јединице НКВД-а, добровољци московске дивизије, коњица, тешки и средњи тенкови.
Синилов је такође планирао да парада траје 1 сат и 1 минут, од чега је 1 минут и 20 секунди издвојено за ватромет. Као резултат, генерал-мајору је одобрен такав распоред.
Документи које је објавило Министарство одбране садрже и распоред и детаљну руту кретања јединица у правцу Црвеног трга, које учествују у паради, као и одлазак са места параде.
На дан параде постојао је рестриктивни режим путовања до Црвеног трга. Тамо су могли да уђу само претходно договорени аутомобили.
Војна парада 7. новембра одржана је у част 24. годишњице Октобарске револуције. Припрема за њу ишла је у потпуној тајности и трајала је само неколико дана. Многи учесници параде нису знали да ће учествовати у њој и доживљавали су пробе као елемент обуке вежби.
Парада је започела у 08:00. Уместо генерала Георгија Жукова, који је требало да прими параду, то је учинио маршал Семјон Будјониј. Жуков је у том тренутку остао на командном месту, пошто су његове трупе држале одбрану главног града.
Парада је била значајна за подизање морала и борбеног духа војног и цивилног становништва земље. Опрема која је у њу била укључена одмах након поворке кренула је на фронт.
О једином окршају совјетске и америчке авијације на српском небу прочитајте ОВДЕ.
Извор: П?равда