Ахмед није изнео податке о жртвама "прве рунде операција" Народно-ослободилачког фронта Тиграја ( TPLF ) , који предводи регионалну владу.
Објава Ахмеда указује на нову ескалацију сукоба који су избили ове недеље, за које стручњаци процењују да би могли да значе почетак грађанског рата у једној од најмоћнијих афричких земаља која има око 110 милиона становника, преноси AP .
Ахмед, који је прошле године добио Нобелову награду за мир због демократских реформи и договора са суседном Еритрејом, рекао је ће операција бити настављена "док хунта не постане одговорна пред законом".
Ахмед је у среду најавио опсежну војну операцију против региона Тиграј, где је претходно увео шестомесечно ванредно стање и пресекао интернет и телефонске везе.
Премијер Етиопије је тада рекао да су његов потез изнудили лидери Тиграја које је оптужио за напад на важну базу војске с циљем отимања артиљерије и другог оружја.
Тигрејци чине пет одсто становника Етиопије, али већ дуго имају значајан утицај у земљи.
TPLF је доминирао политиком и снагама безбедности од 1991. до 2018. када је изабран Ахмед, после чега је ослабила моћ те партије.
Ангажовањем оружаних снага Етиопије ескалирале су тензије које су месецима тињале између Ахмеда и TPLF .
Грађански рат у Етиопији не би само угрозио њен економски развој и опстанак, већ би могао да дестабилизује читав Рог Африке, стратешки регион који је један од најтурбулентнијих делова света.
Како клисура гута азербејџанску војску, погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг