Археолози су датум настанка темељили углавном на приказима сада већ изумрлих животиња из леденог доба. На пример, насликан је мастодонт, што је праисторијски рођак слона кога у Јужној Америци нема већ 12.000 година. Ту су и слике палеоламе, изумрле врсте камиле.
Све ове животиње су насликали први људи који су стигли до Амазона, а ове слике пружају дубљи увид у изгубљену древну цивилизацију. Археолози кажу како је у питању велики број слика и како ће и генерације које долазе морати да их проучавају.
One of the world’s largest collections of prehistoric rock art has been discovered in the Amazonian rainforest: tens of thousands of paintings of animals and humans created up to 12,500 years ago across cliff faces that stretch across 8 miles in Colombiahttps://t.co/27bNcJW4iKpic.twitter.com/xSoEXtYTFQ
— Alfons López Tena (@alfonslopeztena) November 29, 2020
Слике укључују рибе, корњаче, гуштере и птице, као и људе који плешу и држе се за руке. Цртежи су веома детаљни па се тако на слици коња може видети и коњска длака. Неке слике су врло високо осликане, толико високо да се до њих може доћи само дроновима.
‘The rock art gave me goosebumps’, discovering the Amazon’s lost archaeology https://t.co/O5t1za3FJV
— Ella Al-Shamahi (@LittleMsFossil) November 29, 2020
Зид је откривен прошле године, али је до сада ова прича држана у тајности јер је снимљена за велику серију британског Канала 4, која ће бити приказана у децембру "Мистерија џунгле: Изгубљена краљевства Амазона".
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) December 1, 2020
Извор: Курир/Klix.ba