Он је, у серијалу разговора Presstup о медијској сцени Србије, указао да су новинари постали испоставе информативних служби одређених политичко-интересних група.
Према његовој оцени, начин извештавања медија о пандемији ковид-19 је "шизофрен", будући да прати поруке коју доктори шаљу, а које се мењају "из дана у дан, из недеље у недељу".
Од новинара, сматра Маринковић, "није реално очекивати да су и лекари и да се разумеју у све", али је предочио да и новинари, "у већини случајева, мало додатно подгревају" ситуацију.
Како је објаснио, то раде зато што је народ "помало зомбиран, реагује само на фрапантне наслове", а новинари "додатно допуњавају ширење панике, поготово у електронским медијима, где је клик мерило успеха".
Говорећи о вербалним нападима политичара и њихових следбеника на новинаре, Маринковић је проценио да су, у већини случајева, за њих, нажалост, одговорни "сами новинари".
Ако су новинари "пристали" да буду део редакције која је "продужена рука информативне службе одређене партије или групације" и ако су "ушли у септичку јаму", образложио је он, онда не могу да очекују да ће изаћи "поливени брашном", него ће изаћи "поливени 'тиме".
И сами политичари новинске редакције третирају "као политичаре", предочио је Маринковић и констатовао да је медијска сцена у потпуности вулгаризована, пошто је и политика у Србији вулгаризована у потпуности.
Он нападе "и не сматра неким нападима" и подсећа да се "ретко дешава да је неко ударен или повређен", док вербалне нападе "једних на друге" види као "лице једне исте медаље".
Наводећи да у Србији "нема ниједног доброг синдиката", Маринковић је упитао "зашто би га имали новинари?"
Када би се сутра угасила "два водећа" новинарска удружења "ништа се не би променило за новинаре", уверен је Маринковић, мада зна да су новинарска удружења "пустила одређену правну помоћ за пар колега" којима је неко претио или су имали правни проблем.
Он, истовремено, тврди да новинарска удружења "ништа не раде" на решавању системског проблема који постоји у медијима.
Упитан о феномену лажних вести, Маринковић је оценио да "делује да је велики број вести лажан, напумпан, изврнут" и да то раде новинари сами "да би вести биле атрактивније".
Лажне вести се користе и у рату интересних група, додао је он и приметио да се "свака информација коју пружи друга страна проглашава лажном".
Друштво ће "бити у великом проблему" јер ће једна од група "на крају успети да се наметне као та која одређује шта је истина", закључио је Маринковић.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) December 17, 2020
Извор: Фонет