Најновије

БРИТАНСКИ ГЕНЕРАЛ ПРЕТИ РУСИЈИ И КИНИ: ''Победићу их у њиховој властитој игри''

Велика Британија мора да „победи“ Русију и Кину „у њиховој властитој игри“, рекао је британски министар одбране генерал Ник Картер за "Тајмс" након што је изнео „ажурну“ стратегију која је укорењена у менталитету Хладног рата.

Генерал Ник Картер (Фото: Јутјуб)

Сајбер напади, асиметрични сукоби и дигитални надзор - списак „претњи“ и „изазова“ које су агресивне Русија и Кина представљале Великој Британији и њеним савезницима изгледа да је дугачак, бар по умовима британских руководилаца. Генерал Ник Картер дефинисао је Москву као „акутну претњу“ и назвао Кину „хроничним изазовом“.

Генерал верује да је Великој Британији потребна потпуно нова стратегија ако се нада да ће предупредити тај перципирани изазов који представљају две силе које наводно на свет гледају као на "непрекидну борбу без задржавања".

"Начин да се победе је победити их у њиховој властитој игри, а то значи победити их испод прага рата", рекао је Картер, подржавајући стратегију коју је изложио током годишње седнице Генералштаба.

Стратегија позива британску војску да "размишља у неколико димензија", рекао је Картер, појашњавајући да то значи "ескалацију у сајбер домену, истовремено умањујући наше држање у ваздушној или поморској димензији, истовремено дајући тон смањене агресије у информационој димензији".

У исто време, генерал није пропустио традиционалну паљбу, рекавши да би британска војска требало да прибегне „свим инструментима државног императива“ који јој стоје на располагању, укључујући идеологију, трговинску политику и војну моћ како би победила у „конкуренцији испод праг рата“- што је по свему судећи пожељан сценарио.

Током свог говора, генерал је издвојио Кину и Русију, посветивши велики део свог дуготрајног обраћања томе како би требало одвратити те две силе. Говорећи посебно о руској „претњи“, Паркер је устврдио да Велика Британија не би требало да остане у празном ходу у случају потенцијалног сукоба, рекавши да је за то и поред „мање конвенционалних способности попут сајбера“ потребна „конвенционална тврда снага - ратни бродови и летелице“.

Списак предлога које је генерал изнео такође је укључивао неке стратешке вежбе за доносиоце одлука с циљем да се наводно навикну на доношење „тешких избора“, а чини се да су лондонски савезници преко баре већ неко време вежбали.

Раније ове године откривено је да је америчка вежба у којој је учествовао бивши министар одбране Марк Еспер садржавала сценарио бацања нуклеарне бомбе на Русију - идеје која је изазвала забринутост у Москви. У разговору за "Тајмс", Картер је такође успут споменуо вежбе које су укључивале „нуклеарно дугме“.
 
Ипак, чини се да је ова стратегија која приказује супарнике Велике Британије - и Запада, као силе које траже непрестану борбу у великој мери укорењена у добрим старим хладноратовским коренима. Сам Картер је признао да су Британији и њеним савезницима потребни „нови Дуги телеграми“ - референца на стратегију одвраћања СССР-а коју је предложио амерички дипломата Џорџ Кенан још 1946. године.

Тамо је Кенан такође описао Совјетски Савез како тражи непрекидни рат са капиталистичким државама, истовремено позивајући на ограничавање Москве и стварање „сфера утицаја“.

Да ли је хрватски сценарио могућ у Донбасу, сазнајте ОВДЕ.

Извор: Восток

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА