У стварном животу, детаљи операција приписаних израелској обавештајној агенцији Мосад присутнију су у јавности него икада раније, укључујучи крађу тајних докумената о иранском нуклеарном програму, убиство Абдулаха Ахмеда Абдулаха, другог човека Ал Каиде, у Техерану, као и недавни атентат на иранског нуклеарног научника.
На екрану, хит серије попут Еплове "Teheran", Нетфлискове "The Spy" i "False Flag" са стриминг платформе Хулу, представиле су Мосад као хладну, немилосрдну и ефикасну машинерију.
Далеко од тога да агенцији смета популарност, тврде бивши агенти, јер Мосаду требају регрути.
Да би добио висококвалификоване кадрове и запослио најбоље и најталентованије младе људе способне да се снађу на светским сајбер бојним пољима, Мосад се такмичи са веома развијеним израелским приватним технолошким сектором који нуди сјајно плаћена радна места.
Чак и војни ветерани који су своје каријере градили у Мосаду често напуштају службу, запошљавају се у стартап компанијама или оснивају сопствене.
Као одговор на то, Јоси Коен, шеф Мосада од 2016. године и блиски сарадник премијера Бенјамина Нетанјахуа, кренуо је у велику акцију запошљавања и повећао буџет агенције.
"Одједном се затичем да радим ствари које сте можда видели само у филмовима"
Мосадова кампања регрутације подразумева појачано присуство на друштвеним мрежама као и прорачунато ширење гласина о наводним успесима и подвизима агенције.
Бивши агенти кажу да агенција прећутно навија да популарне серије и филмови ураде за Мосад исто што је легендарни "Топ ган" урадио за Америчку ратну морнарицу - учине да живот у организацији поново изгледа кул.
"Мисије Мосада које су изложене јавности чувају наше наслеђе и омогућавају људима да осећају понос и размишљају о следећој генерацији. Треба нам више агената", каже Авнер Аврахам који је 28 година био официр Мосада, а сада ради за консултантску фирму коју ангажују и холивудски студији.
Нови Мосадов интернет сајт, у чијем дизајнирању је Аврахам учествовао, такође подстиче регрутацију младих. На његовој почетној страници налази се и цитат: "Одједном се затичем да радим ствари које сте можда видели само у филмовима."
Аврахам се сећа да су он и његове колеге у потрази за испирациом гледали филмове о Џејмсу Бонду.
Репутација агенције назире се већ из филма "Минхен" Стивена Спилберга, снимљеног 2005. године, а чији је главни јунак бивши агент Мосада послат да се освети палестинским терористима за убиство 11 израелских спортиста на Олимпијским играма у Минхену 1972. године.
У "Минхену" и сличним филмовима инспирисаним агентима Мосада, честа тема је и психолошки данак који бруталност посла узима.
Израел постао значајн извозник серија и филмова
Екранизација Мосадових подухвата, али и сличне ратне драме помогле су Израелу да постане значајан извозник филмова и телевизијских серија.
Тренд је започет 2010. године са серијом "Hautfim" која приказује повратак кући тројице Израелаца који су били заточени у Либану, а на којој је базирана и америчка серија "Homeland".
Потом је Нетфликс 2016. године купио серију "Fauda", измишљену причу о израелској антитерористичкој јединици која делује на окупираној Западној обали.
Познати енглески глумац Саша Барон Коен је играо у серији "The Spy" која прати легендарног агента Мосада чије је непоколебљиво чување обавештајних података помогло Израелу да оствари брзу победу у рату 1967. године, а који је био мучен и затим јавно обешен на тргу у Дамаску.
У марту је Ума Турман објавила да ће глумити у америчком римејку израелске серије "False Flag" чија се прича заснива на атентату војног заповедника Хамаса који се догодио 2010. године у Дубаију, а за који је оптужен Израел.
Најновија и најактуелнија је серија "Teheran" која прати младу жену, хакера Мосада на тајном задатку у иранској престоници. Серија је емитована у Израелу, а доступна је на Епловој стриминг платформи.
Свако има пријатеља или ујака у Мосаду
Неки агенти ипак сматрају да би експонираност Мосада у јавности и мелодраматични прикази акција могли да отежају посао правим агентима.
Забринути су и због све веће отворености агенције према јавности и причама о агентима које се све чешће могу чути.
"У моје време нико није причао о било чему, ни са новинарима ни са било ким другим", каже један од бившиг агената.
Званично, у израелској служби важи правило да нема причања о тајним операцијама, али је у Израелу популарна и пошалица да свако има пријатеља или ујака у Мосаду.
Ко стоји иза Вагнерове групе у Либији, сазнајте ОВДЕ.
Извор: РТС