Неколико сати након што је Велика Британија у среду постала прва земља у западном свету која је одобрила вакцину против короне за општу употребу, и то ону коју су развиле компаније "Фајзер" и "Бајонтек", председник Владимир Путин наредио је да у Русији следеће недеље почне масовна вакцинација Спутњиком V, вакцином која је изазвала велике полемике у научним круговима.
У четвртак је градоначелник Москве Сергеј Собањин најавио да ће у престоници данас почети масовна вакцинација високо ризичних група.
Ово су одговори на нека од најчешћих питања о Спутњику V које руска и светска јавност поставља.
Како ова вакцина функционише?
Спутњик V је дводелна векторска вакцина заснована на аденовирусу.
Вектор је инжењерски произведен вирус којем недостаје ген за репродукцију. Једном убризган у људско тело, вектор који садржи ген за корона вирус треба да изазове производњу протеина у спирали корона вируса, а да заправо не зарази организам, чиме се у телу ствара имунитет на вирус.
Првс доза Спутњика V користи аденовирус 26 као вектор за површински протеин корона вируса, назван "шиљати протеин" због свог карактеристичног облика, док други користи аденовирус 5.
Западни произвођачи вакцина, попут "КанСино Бајолоџикс", Универзитета у Окфорду и "Џонсона и Џонсона", такође су користили аденовирусе као векторе за своје вакцине против ковида-19. Међутим, Спутњик V се у нечему разликује.
- Многи други кандидати за вакцину против ковида-19 такође се заснивају на аденовирусним векторима, али до сада ниједан не користи систем двовекторске вакцинације створен у "Гамалеји“ - наведено је на сајту руског института који је радио на развоју Спутњика V.
Коришћењем два различита вектора – на основу серотипова хуманог аденовируса Ад5 и Ад26 – у два одвојена давања ињекција, могуће је постићи ефикаснији имунолошки одговор, тврде из "Гамалеје". У случају употребе истог вектора за две дозе, имуни систем покреће одбрамбене механизме и почиње да одбија вакцину у другој дози. Дакле, употреба два различита вектора у вакцини Спутњик V избегава могући неутрализујући ефекат и обезбеђује виши ниво антитела.
Да ли је вакцина безбедна и ефикасна?
Творци Спутњика V објавили су прошле недеље да је ова вакцина ефикасна 95 одсто, позивајући се на привремене податке клиничког испитивања добијене 42 дана након што су волонтери добили прву дозу.
- Током испитивања није било неочекиваних нежељених ефеката. Надгледање учесника је у току - каже сајт Спутњика V.
Према научницима, нежељени ефекти Спутњика V укључују повишену температуру до 38 степени Целзијуса, главобољу и болове у мишићима и погађају око 15 одсто прималаца.
Безбедност и ефикасност вакцине изазвали су контроверзе код критичара у Русији и иностранству. У септембру су научници из 12 земаља потписали отворено писмо, о чему је писао и научни часопис "Натуре", у којем су изразили забринутости због могуће манипулације подацима и статистичких грешака у подацима из прве и друге фазе објављеним у часопису "Лансет".
Научници из "Гамалеје" су бранили своје истраживање рекавши да методе које су користили за добијање мерења дају само оквирне вредности, а не тачне бројеве.
Оно што највише брине научну заједницу, преносили су светски медији међу којима је био и "Њујорк тајмс", је то што је Русија одобрила и увела домаћу вакцину у употребу упркос томе што трећа и последња фаза клиничких испитивања није завршена. Прва и друга фаза рађене су на малом узорку људи. Тренутно се спроводи трећа фаза клиничких испитивања руске вакцине у Белорусији, УАЕ, Венецуели и другим земљама.
Међутим, руско министарство здравља је средином прошлог месеца саопштило да је руска вакцина ефикасна више од 90 одсто позивајући се на податке прикупљене од вакцинисаних грађана, а не из испитивања вакцине које је још у току.
Када почиње вакцинација у Русији?
Путин је наредио да масовна вакцинација започне широм земље следеће недеље, док масовна вакцинација у Москви почиње већ данас.
Групе високог приоритета као што су наставници, лекари и полицајци биће први у реду за добијање вакцина. Путин је рекао да је Русија већ произвела два милиона доза Спутњика V или ће произвести у наредним данима.
Више од 100.000 Руса већ је вакцинисано Спутњиком V, рекао је у четвртак министар здравља Михаил Мурашк.
Више од 400.000 војника и војног особља ће такође бити вакцинисано до краја године, како преносе руски медији, а досад је више од 7.000 руских припадника војске већ примило цепиво, рекао је заменик министра одбране Тимур Иванов. Власти су насласиле да је вакцинација добровољна.
Извештаји од прошлог месеца кажу да се Русија бори са проблемима производних капацитета и контроле квалитета, преноси "Москоу Тајмс".
Кина прави супервојника? Више о томе ОВДЕ.
Извор: Блиц