Да је МСП одлучио да је Косово сецесијом од Србије прекршило међународни закон, велике европске силе нашле би се у екстремно незгодном положају да морају да бране поступак који је недвосмислено проглашен нелегалним по међународном праву, пише амерички магазин у тексту, у којем прави упоредну анализу "косовског случаја" са случајем Нагорно Карабаха.
С друге стране, да је суд прогласио косовску сецесију легалном, то би ''срушило бране'' за многе друге сецесије земаља у свету, додаје амерички лист.
Тако је, како наводи ''Нешенел интерест'', грешка Србије довела до тога да је избегнуто да се суд изјашњава о кључном питању легалности сецесије, већ је заузео најобазривији могући став, тврдећи да нема кршења међународног права у самом декларисању независности, осим ако га експлицитно забрањује Савет безбедности УН.
У суштини, декларисање независности је, како додаје вашингтонски лист, ''питање слободе говора''.
С времена на време све стране су тврдиле да је Косово јединствен случај, а не формално правни преседан, а позивање на то у случају Нагорно Карабаха показује неспремност да се призна та реалност.
Када су западне силе подржале косовску независност, оне су недвосмислено упозориле да је Косово суи генерис (једниствен случај) - специјални случај који према међународном праву не може бити искоришћен ни под којим околностима у другим ситуацијама.
Ипак, то није спречило сепаратисте у другим деловима света да се позивају на случај Косова када год се чинило да је то прилика за њих.
Шта је Вучић говорио о медијима пре 20 година, прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг