Ове информације, које се сазнају међу нашим адвокатима који су пријављени за заступање у хашком механизму (тело које је наследило Хашки трибунал), па самим тим и добро упућени у све што се тамо збива, потврђује Марк Елис.
Извршни директор Међународне адвокатске коморе (ИБА) са седиштем у Лондону и стручњак за међународно кривично право искључио је могућност да би Тачи могао да побегне из притвора у Хагу, али и оценио да је његово условно пуштање на слободу мало вероватно због застрашивања сведока у прошлости.
- Апсолутно нема шансе да побегне нити ће Тачи то желети. Он је јавно говорио да жели да се брани од оптужби. Што се тиче условног пуштања, то није била пракса суда, а с обзиром на забринутост због застрашивања сведока у прошлости и потребу да се они заштите, чини се да Тачи неће бити пуштен док траје суђење - рекао је Елис у интервјуу за албански Бота сот.
Британски правник је поручио да ће можда бити и нових оптужница и додао да докази о ратним злочинима некадашњих лидера терористичке ОВК делују уверљиво, али да смо тренутно ушли у правни поступак који захтева да се оптужени ослободе уколико се не докаже та кривица.
Коментаришући изјаву главног тужиоца Специјалног суда Џека Смита да би Тачи могао да буде осуђен на доживотни затвор, Елис каже да је мало вероватно да ће се то догодити јер су доживотне казне за међународне судове неуобичајене и да су просечне казне око 11 година.
- Важно је запамтити да Специјални суд делује у оквиру косовског правног система, који на основу кривичног закона одређује дужину казни. Према кривичном законику Косова, казна за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид варира од 15 година до доживотне робије - прецизирао је Елис.
Упитан колико би процес против Тачија и осталих могао да траје, каже да све зависи од сложености поступка.
Фила: Елис је баш све тачно рекао
Адвокат Тома Фила, који има велико искуство у хашким поступцима, каже да стоји иза свега што је Елис рекао.
- Доказа има милион, а било их је још више пре 20 година да су тад хтели да се упусте у то. Знам да сам бранио Шаиновића и остале у Хагу и да смо били онемогућени да истовремено одговарају они разбојници и битанге који су убијали Србе, Роме и Албанце, чак и највише Албанце. А ако би били пуштени из притвора, то значи да су онда овај суд релативизовали и онда суђење неће почети још две године. Морају остати у притвору да би суђење ишло брзо.
Иран и Кина имали приступ серверима за гласање у САД! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф