Шпијунски скандал века, како су га назвали медији, откривен је након писања Вашингтон поста и медијске куће ЗДФ. У извештајима се наводи да су ЦИА и БНД преко швајцарске компаније „Крипто АГ“ продавале технологију за шифровање.
Операција првобитно названа „Тезаурус“, касније је преименована у „Рубикон“ и одвијала се од краја Другог светског рата до 1993, када се из посла повукла немачка страна плашећи се разоткривања. ЦИА и БНД су тако деценијама имали увид у комуникацију савезника и непријатеља, а међу њиховим жртвама, поред СФРЈ, били су Индија, Пакистан, Иран, Турска, Италија, Бразил, Аргентина, Индонезија, Мађарска, Јапан, Мексико, С. Арабија, Тунис, па чак и Ватикан.
- Дипломатска и војна комуникација бројних земаља трећег света, али и европских држава и савезника, била је праћена. Операција „Рубикон“ један је од најуспешнијих обавештајних подухвата после Другог светског рата. Стране владе су плаћале велики новац за привилегију да им најтајније поруке читају најмање две стране државе - наводи се у извештајима. У документима које су медији добили такође се наводи да су САД и Западна Немачка зарадиле много новца тако што су пресретнуте поруке и информације продавале трећим државама.
Управо због неспоразума у дељењу новца и намере да БНД прислушкује неке америчке савезнике, БНД се 90-их година повукао из швајцарске компаније. ЦИА је као власник компаније, која је подељена на два дела, остала све до 2018. БНД није желео да се изјасни на упит ЗДФ о овим сазнањима, а ранији министар надлежан за обавештајну службу Бернд Шмидбауер потврдио је постојање операције „Рубикон“.
- Ова операција је сигурно допринела да свет буде безбеднији - рекао је он.
Шта су све знали ЦИА и БНД
-Прислушкивано је иранско руководство током талачке кризе са 52 америчка талаца у амбасади у Техерану
-Знали су унапред да ће доћи до свргавања Салвадора Аљендеа, председника Чилеа
-Били су упућени у размере кршења људских права која је вршила војна хунта у Аргентини
-Великој Британији су прослеђиване комуникације аргентинске армије током Фокландског рата 1982.
-Имали су потврду да је либијска влада умешана у бомбашки напад у Берлину 1986.
Занимљива историја
Оснивач компаније „Крипто АГ“ је Борис Хагелин, проналазач рођен у Русији који је побегао пред бољшевицима у Шведску, одакле пред нацистима бежи у САД. Почео је да производи механичку машину М-209 за америчку војску и продао је преко 140.000 комада. По завршетку рата враћа се у Шведску и тамо отвара фабрику и развија нове машине које ЦИА није могла лако да дешифрује. Тада у игру улази Вилијам Фредман, отац америчке криптографије и близак пријатељ Бориса Хагелина. Према споразуму, ЦИА Хагелину плаћа губитке за продају старијих и лошијих машина за шифровање. С развојем технологије ЦИА преправља Х-460 из 1967. да га лакше шпијунира. ЦИА и БНД преко фирме из Лихтенштајна преузимају компанију од Хагелина, који за њу добија 5,7 милиона долара. Бизнис се шири и фирма запошљава преко 250 радника, а обрт расте до преко 50 милиона долара годишње.
Да ли је могућ „блицкриг“ на Калињинград прочитајте ОВДЕ.
Извор: Jutarnji.hr