САД су биле прва држава која је предложила делимично повлачење особља своје амбасаде, а прва је наметнула ограничења за путовања кинеским туристима, рекла је портпаролка министарства Хуа Чуњинг.
- Све што су учинили само је створило и ширило страх, а то је лош пример - рекла је Хуа на брифингу.
Кина се нада да ће државе донети одлуке и договоре који су разумни, усвојени у миру и на научним основама, рекла је, преноси Ројтерс.
Сједињене Државе почеле су 28. јануара евакуацију америчких грађана из централног кинеског града Вухана, где се верује да се вирус први пут појавио крајем прошле године.
Светска здравствена организација (СЗО) 30. јануара је убрзано избијање епидемије прогласила глобалном ванредном ситуацијом. Истог дана, амерички Стејт Департмент издао је упозорење за америчке грађане да не путују у Кину.
- Управо су развијене земље попут Сједињених Држава са великим могућностима и објектима за спречавање епидемије преузеле водећу улогу у наметању превеликих ограничења супротно препорукама СЗО - рекла је Хуа.
Бројне државе евакуишу своје грађане из Кине, многе су прекинуле летове, а Русија је објавила да прекида и железнички саобраћај према Кини.
Број умрлих од последица вируса је данас порастао на 362, чиме је премашен број жртава САРС-а.
Прочитајте ОВДЕ ко се то закашљао и шта се после догодило...
Извор: Танјуг