Шеф државног тужилаштва такође се обратио дописима председнику Европског парламента и Европске комисије Давиду-Марији Сасоли и Урсули вон дер Лајен, "с обзиром на будућу процену спремности Републике Србије као кандидата за чланство у ЕУ", саопштило је бугарско тужилаштво.
Бугарски бизнисмен Цветан Василев живи у Србији од 2014. године, а против њега се у Бугарској води поступак због сумње да је проневерио новац и допринео највећој банкарској кризи у тој земљи.
Ни пет година од захтева Бугарске за изручењем, Србија није донела правоснажну одлуку о његовој екстрадицији.
У Србији му није одређен ни екстрадициони притвор, већ му је само одузет пасош.
“Непостојање коначне пресуде надлежних органа замољене државе - Републике Србије у овом конкретном случају, у вези са кривичним поступком који против бугарског држављанина Цветана Василева воде бугарске власти, доводи у питање ефикасну примену Европске конвенције о изручењу у разумном року", рекао је Гешев, истичуц́и да су бугарске власти у Београд послале два слична захтева - у септембру 2014. и мају 2015. године.
Генерални тужилац послао је писмо и Вишем суду у Београду, поново обавестивши да захтев за изручење Василева још увек важи.
"Изненађени смо кашњењем ваше одлуке од готово 5 година и 6 месеци од слања нашег иницијалног захтева за изручење бугарског држављанина Цветана Василева и више од 4 године и 8 месеци од слања додатног захтева.
“Обавештавамо вас да је такво кашњење у пријему одговора замољене стране случај без преседана у нашој пракси као земље која је поднела захтев”, написао је Гешев српским судијама.
Ово није први случај у којем је бугарско тужилаштво затражило помоћ од европских институција у овом случају. У фебруару 2016. године, тадашњи генерални тужилац Сотир Цасаров такође се жалио на српске власти пред Генералним секретаријатом Савета Европе и Европским комитетом за проблеме криминала, позивајући на примену хитних мера. Међутим, резултата није било.
Прочитајте ОВДЕ шта је Ангела Меркел поручила властима у Београду.
Извор: Радио Слободна Европа