Како би се земље које не подржавају визну либерализацију за окупирану српску покрајину убедиле да промене мишљење, наводи Баришић, лажна држава мора да пружи доказе хрватском председништву да је посао потребан за добијање визне либерализације завршен, преносу РТК писање Шенгенвисаинфа.
– Потребни су нам докази да је (тзв.) Косово урадило све што је требало да се уради. Ова (тзв.) држава мора наставити да се бори против криминала и корупције. (Тзв.) Косово мора да нам да доказе како бисмо убедили државе чланице да промене мишљење и показали им да је (тзв.) Косово учинило све што је могло – рекла је она.
Баришић сматра да политичка класа у овој такозваној држави такође мора да седне и пронађе консензус за кретање ка чланству у ЕУ.
Европски парламент је подржао либерализацију визног режима за ову терористичку творевину, али још увек није одређен тачан датум када ће грађани те “државе” моћи да путују без визе, јер Савет још увек није одобрио споразум због неких земаља које оклевају да га подрже.
Иако је Европски парламент 13. септембра 2018. године пристао да по први пут започне разговоре о укидању визног режима за грађане такозваног Косова, а затим је потврдио овај став 28. марта 2019, док је током другог гласања крајем септембра 2019., гласао да се започну разговори са Саветом ЕУ – Савет то није учинио.
Највећи разлог зашто нису започети разговори је противљење неколико чланица ЕУ, укључујући Кипар, Грчку, Румунију, Словачку и Шпанију, које не признају окупирану српску покрајину као независну државу, док неке друге чланице и даље сматрају да се Косово не квалификује за либерализацију упркос томе што је испунило постављене критеријуме.
Део држава чланица ЕУ верује да би одобравање визне либерализације лажној држави изазвало нови талас миграната из ове земље Западног Балкана, попут оног који је 2014. године допринео избијању избегличке кризе у Европи.
Да ли црногорска влада одлажe примену Закона којим се отимају светиње, сазнајте ОВДЕ.
Извор: kosovo-online. com