- Поново смо заједно на овом месту које представља симбол наше борбе. Могу нас газити и пљувати, али му знамо да ћемо победити. Грађани смо који траже правду и истину и само нас међусобна солидарност може спасити - рекла је на почетку скупа активисткиња Александра Пушкић. Она је навела да су се садашњи организатори шетњи окупили пре неколико месеци око захтева да Александар Обрадовић буде пуштен из кућног притвора, а потом позвала наставницу Биљану Црнић из Ужица.
- Шта сам урадила да изгубим посао? Предавала сам српски и књижевност, имам троје деце и члан сам само библиотеке. Јавно сам проговорила на седници наставног већа о томе да у школи трпим притиске. Шта сам још урадила? На истој седници сам тражила да нови директор сагледа целокупан рад колегинице која је последњих четири године водила истурено одељење и то је радила више него успешно. Од једне запуштене школе направила је пристојно место. Она воли свој посао, али 22 године није добила посао за стално, што значи да није могла да реши ниједно егзистенцијално питање, да осети минимум сигурности - казала је Биљана Црнић и додала да су и она и колегиница одбијале “добронамерне савете” да се учлане у странке и “тако заштите себе”.
Она је навела и да су тражиле заштиту државе, Министарства просвете и других институција.
Учесници протеста потом су, иза шеталице са натписом "У бојкот 2020", кренули у шетњу централним градским улицама преко Трга републике, Дечанске и Косовске до Таковске и зграде РТС-а.
Како су почели протести
Подсетимо, први грађански протест одржан је 30. новембра 2018. у Крушевцу, неколико дана пошто је лидер Левице Србије Борко Стефановић нападнут пре одржавања трибине у том граду. Дан после напада, Стефановић је на конференцији за новинаре показао своју кошуљу окрвављену у том нападу, па је прва протестна у Крушевцу одржана под називом "Стоп крвавим кошуљама".
Недељу дана касније, 8. децембра, шетња је први пут организована и у Београду. Од тада, грађани сваке суботе шетају централним градским улицама, а једини изузетак је био 16. јануар, среда, када је, на годишњицу убиства организована шетња за Оливера Ивановића. Окупљени су тада у тишини прошетали до Храма Светог Саве, где су запалили свеће.
На самом почетку, и протест у Београду носио је назив "Стоп крвавим кошуљама" да би после неколико шетњи главна парола постала "1 од 5 милиона". До протекле суботе организовали су га студенти и грађани, у међувремену регистровани као Удружење "1 од 5 милиона". Чланови овог удружења који су у јавности у последњих неколико месеци наступали као организатори повукли су се из даље организације након конференције за штампу на којој су најавили излазак на изборе. Организацију суботњих протеста потом је преузео "Грађански отпор".
Нови радарски систем великог домета на Златибору до краја године! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Блиц