Најновије

ШОКАНТНО ПРИЗНАЊЕ ПРОФЕСОРА СА ЈЕЈЛА: "Сејао сам приче о бомбардовању Југославије"

Један од утицајних савремених историчара и професор на Универзитет Јејл, Семјуел Мојн, каже да је за време бомбародавња Југославије радио у Белој кући као стажиста и да је "сејао" приче објављиване у "Вашингтон посту".

Б-2 Спирит и Ф-117а (Фото:pixabay. com)

- То је било продавање рата и објашњавање његових врлина. Мој тренутак истине је дошао мало касније -наводи Мојн за "Политику".

Он је рекао да је желео да се интернационализам поклопи са буђењем прогресивних политика, али да је тек после ирачког рата схватио да је у његовим двадесетим био ангажован око нечега што је имало ужасне последице.

- Моје писање о људским правима је и начин саморефлексије о свим тим догађајима - наводи Мојн који је написао четири књиге о људским правима.

Он наводи да је у време бомбардовања СРЈ имао задатак, што се звало "јавна дипломатија", да новинарима достави поједине факте о рату.

- Наравно да нисам објављивао све чињенице, већ само оне које су биле наклоњене нашем представљању рата. Проблем је што је било мало независне новинарске потраге за чињеницама. У време Вијетнама новинари су тражили више сопствене истине, што сада није случај са америчким ратовима - оцењује професор.

Он сматра и да је тачно то да бомбардовање Југославије није имало свог Симона Херша који је својим истраживањем рушио доминантни наратив о вијетнамском рату.

Говорећи о томе да су се интервенције у свету дешавале без подршек УН, он каже да је ситуација после 1989. године прича о све мањем ограничењу рата великих сила.

- Посебно када стални члан Савета безбедности води рат, као Русија на Криму или САД. Мислим да америчка изузетност мање брине о миру, а више о хуманости. Американци брину о томе како ће бити третирани заробљеници или колико цивила убијају дронови, али не делује да брину о бесконачном рату као таквом. То је ново - оцењује Мојн.

Он сматра и да је било мало успешних хуманитарних интервенција у свету које су допринеле томе да се смање проблеми и патња и да су у том смислу политичари доживели неуспех.

Мојн оцењује и да су интелектуалци деведесетих пропустили да виде шта се заправо дешава, а то је било буђење империјаног света након краја билатералног уређења Хладног рата.

- Интелектуалци су допринели стварању мита да ће бити моралног краја историје. Данас можемо да видимо да су мрачније силе биле на делу - закључио је историчар.

Велики талас миграната тек се очекује! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА