Најновије

Пребацивање кривице на Кину неће помоћи Aмерици у сузбијању епидемије, поручује портпарол

Амерички званичник оптужио је Кину да прикрива болест, али цео свет боље зна да је Кина објавила информације на отворен и транспарентан начин, изјавио је у четвртак портпарол Министарства спољних послова Генг Шуанг.

Лекар из болнице Жонгнан са Универзитета Вухан, 4. марта 2020. године открио је нови коронавирус у болници Леишеншан у граду Вухан, у централној кинеској провинцији Хубеи. Фото: Xinhua/Cheng Min

Усред избијања ЦОВИД-19, одређена пракса америчког политичара да пребаци кривицу на Кину је неморална и неодговорна и неће помоћи спречавању и контроли епидемије у Сједињеним Државама, изјавио је у четвртак портпарол Министарства спољних послова Генг Шуанг.

"Позивамо америчког званичника да поштује чињенице и заједничко разумевање међународне заједнице", рекао је Генг на брифингу. "Свако трошење минута на прљавштину и приговарање било би боље потрошити на јачање домаћег одговора и међународне сарадње."

Саветник за националну безбедност америчког председника Роберт О'Брајен оптужио је у среду Кину за прикривање епидемије ЦОВИД-19, рекавши да је то вероватно коштало свет два месеца припреме.

Генг је рекао да је амерички званичник оптужио Кину да прикрива болест, али свет боље зна да је Кина објавила информације на отворен и транспарентан начин.

Кина је у рекордно кратком року идентификовала патоген и поделила генетску секвенцу вируса са Светском здравственом организацијом (СЗО) и другим земљама, укључујући САД. Недавно је Кина била домаћин мисије СЗО, укључујући америчке стручњаке, у току деветодневне посете, након које су високо оценили транспарентност Кине, рекао је.

"Овде не коментаришемо да ли је амерички одговор отворен и транспарентан, али очигледно је да неко из САД још увек глуво уво усмерава на међународну процену Кине", рекао је Генг.

"Овај званичник је окривио Кину за коштање додатног времена да САД и тражио да већа међународна заједница реагује. Па, свет је признао брзину, обим и ефикасност потписивања Кине. Управо су снажне мере Кине и огромна жртва кинеског народа успорили ширење споља ЦОВИД-19, купујући на тај начин драгоцено време за реакцију света “, рекао је.

Према недавној изјави СЗО, земље попут Сингапура и РОК-а су предузеле потребне мере и ставиле епидемију под контролу, јер су у потпуности искористиле то драгоцено време које је Кина купила за свет.

"Што се тиче тога да ли је САД искористио овај период да би повећао припремљеност, ми не коментаришемо, али верујем да су чињенице сведочиле све у Америци и широм света", рекао је Генг.

Суочени са пандемијом, водећи консензус свих земаља је да се усагласе и заједно превазиђу тешкоће. Упирање прстом на друге засигурно није конструктивно нити ће имати повратну подршку, рекао је.

Од 70 до 150 милиона Американаца биће заражено коронавирусом, више ОВДЕ.

Извор: Синхуа

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА