Резолуција у три тачке је требало да буде усвојена након јучерашње расправе у косовском парламенту о односима Приштине и САД, који су погоршани након америчког притиска да Приштина одмах и безусловно укине такси на српске и производе из БиХ или ће у противном повући своје трупе са косовске територије.
Резолуцију су предложеиле чланице владајуће коалиције, Покрет Самоопредељење и Демократски савез Косова, а након расправе представници опозиције су напустили салу.
У предложеној резолуцији се понавља да су, како се наводи, „косовски устав, државни суверенитет, територијални интегритет и унитарни државни карактер Републике Косово неприкосновени“, те да о томе „нико нема права да преговора“.
У трећој, последњој тачки, стоји да је за дијалог и припрему евентуалног коначног споразума, који би, како се наводи, резултирао „међусобним признањем“ једино овлашћена пристинска влада.
Седница је заказана на захтев ДСК, чланице владајуће коалиције и уз подршку опозиционих странака.
Расправа је трајала готово осам сати, а пошто је у сали остало само 57 посланика, председница Вјоса Османи је закључујући сендицу рекла да ће предложену резолуцију на дневни ред ставити на гласање на наредном заседању.
Османијева је, иначе, предложила два принципа за дијалог са Београдом - „заштита интереса Косова и очување партнерства са савезницима“.
„Косово никада не би успело да није имало САД на својој страни“, рекла је Османијева, уз апел свим странкама да „седну и пронађу заједнички језик“ о два принципа која је предложила.
Говорећи о председнику привремених приштинских институција, Хашиму Тачију, Османијева је рекла да њега „треба укинути заједно са таксама“.
„Таксе би требало укинути заједно са председником који узурпира дијалог Косова и Србије“, рекла је Османи, пренела је приштинска Бота сот.
Бранећи косовског премијера Аљбина Куртија, Османијева је рекла да би Тачи требало да буде синбол јединства, а не да премијера назива манипулатором, лажљивцем и параноиком.
Избори у Србији могу да се одложе само ако се испуни један услов! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг