Америка је задовољна хаосом у којем је могуће некажњено красти ресурсе суверене државе.
Међутим, занимљива је изјава турског председника Ердогана коју је дао по повратку из Москве у којој спомиње управо САД, што делом потврђује тренутно боље стратешке односе Анкаре с Вашингтоном него с Москвом, што сугерише неуспех споразума о Идлибу и нову ескалацију насиља најдаље до лета ове године.
Ердоган: Присило сам Русију на моје услове у Сирији
Турски председник Ердоган је рекао да је присилио Русију да пристане на турске услове у Сирији, што је камуфлирао у изјаву како је претио Москви америчком интервенцијом. Према турском председнику, Русија је била присиљена да прихвати те услове, а у противном би Сједињене Државе интервенисале у Идлибу.
„Турски председник Ердоган затражио је војну помоћ од Сједињених Држава. О томе је говорио након преговора с руским колегом Владимиром Путином. Напоменуо је да је Анкара намеравала да тражи војну помоћ од Вашингтона, ако не буде склопљен споразум о примирју. Истовремено, Ердоган још увек очекује да ће америчка страна Турској испоручити противваздушне системе Патриот. Председник је нагласио да ће Турска користити и руски С-400, успркос приговору Вашингтона“, цитирајући Ројтерс преноси руски портал Лента.
Највероватније војну помоћ треба схватити као интервенцију Сједињених Држава у сукобу, јер је Турска претходно од Вашингтона затражила да јој испоручи муницију за потребе турске војске, на шта је Пентагон пристао. Међутим, како прецизирају политички аналитичар, такве информације имају мало везе с истином и Ердоган је могао да тражи од Вашингтона шта хоће, али се САД чврсто држе политике неуплитања у директне оружане сукобе у Сирији, чак и када су у питању били Курди и борбе против терориста „Исламске државе“ на северу земље.
“С обзиром на то какав је диван “савезник” Турска, Вашингтон очигледно не би помогао Анкари. Штавише, Сједињене Државе су раније одбиле да испоруче Турској систем противваздушне одбране Патриот, јер је Турска купила руске С-400, а што се тиче употребе америчких авиона у регији, Ердогану је било јасно да будући да Турска није званично у рату са Сиријом, не може да тражи никакву војну помоћ с активним учествовањем америчких ваздухопловних, посебно не копнених снага“, примећује аутор чланка на руском порталу.
Идлиб ће опет планути, најкасније до лета
Руски војни стручњак Владимир Јевсејев каже како је Ердоган научио лекцију у Идлибу, али ју је платио животима турских војника.
Према речима Јевсејева, турски председник је схватио да се не сме ослањати на Сједињене Државе, које се никада неће борити за његову земљу.
“Еродоган се томе надао. Гајио је илузију да ће га САД снабдети системима Патриот. Они се превозе ваздушним путевима и могли су бити испоручени, али Американци и остале чланице НАТО-а не желе да се мешају у сукоб у којем је Русија једна од страна”, објашњава стручњак.
Напомиње да Сједињене Државе нису спремне за директан сукоб с Русијом. Зато је Вашингтон покушавао да гурне Турску у ту авантуру.
Сада су САД присиљене да се помире са чињеницом да је Анкара склопила споразум с Москвом, али предвиђа нову ескалацију већ до лета ове године.
“Без обзира на ситуацију, али ако дође до нове рунде сукоба, а највероватније ће се то догодити како се приближавамо лету, Ердоган је јасно схватио да мора постићи договор с Русијом, јер Доналда Трампа неће бити у Идлибу да му помогне“,рекао је Јевсејев.
Али, ако погледамо карту споразума о Идлибу, јасно је да су Сирија и Русија добитници, а Ердоган је привремено успео да замрзне сукоб, без икаквих концесија од стране Дамаска што се тиче ослобођене територије. Штавише, Турска је на себе преузела обавезу деблокаде магистрале М4 и удаљавања терориста шест километара северно и шест јужно од ауто-пута, чиме би се створио безбедан коридор укупне ширине 12 километара којим би патролирале турско-руске патроле.
Који су онда разлози због којих су САД у Савету безбедности Уједињених нације одбиле да подрже примирје у Идлибу између Турске и Русије, иако му се Европљани нису противили. Штавише, због мигрантске кризе су европске вође одахнуле када су чуле вест да је Ердоган пристао на наведене услове и да ће Русија приземљити авионе, а Асад привремено обуставити антитерористичку кампању.
Очигледно је да су Сједињене Државе очекивале да ће овај сукоб ескалирати и потпуно уништити ситуацијско партнерство Турске с Русијом и Ираном. Али како је Ердоган уступио, партнерство се сачувало.
Том Роган: У Москви је Ердоган клечао пред Путином
Можда огорчење Вашингтона овим исходом најбоље описује Том Роган за The Washington Examiner, који не штеди речи када треба сасути паљбу по Москви, али му је понашање Ердогана дословно било дегутантно.
„Чак и према стандардима Владимира Путина, који зна да осрамоти његове стране колеге, његов апел председнику Ердогану у четвртак је био спектакуларан, али не баш добар за турског председника. Сусревши се с Путином након недавног ваздушног напада у Сирији у којем су погинула 34 турска војника, од Ердогана се очекивало да заузме оштар став према руском вођи. Или барем тврђу линију од његове понизности у прошлости. На крају, Ердоган врло добро зна да је Русија овластила Башара ел-Асада да изврши напад у којем су му погинули војници. Руси су знали да су његове снаге пре напада биле на месту напада. На крају, Путин је одговоран за крвави стратешки контекст и офанзиву осовина Асад-Иран-Русија у Идлибу. Због грубог кршења споразума о прекиду ватре с Турском, офанзива споменуте осовине и њен намерни напад на школе и болнице покренуо је егзодус избеглица на турску територију. Па да, Ердоган је имао добар разлог да игра оштро у Москви. Уместо тога, одлучио је да лиже Путинове чизме“, пише Том Роган.
“Желео бих још једном да изразим саучешће због смрти ваших војника у Сирији”, почео је Путин, а да Ердогана није ни погледао у очи. Наставио је свој шоу мрачног хумора и додао: “Ово је врло велика трагедија.” Тада је бивши пуковник КГБ-а изговорио главну лаж. “Нажалост, нико, па ни сиријска војска, нису знали где су”, рекао је Путин и додао „како су страдали и сиријски војници“. Било који вођа с основним осећајем самопоштовања или националне части би овде прекинуо Путина. Као што рекох, Ердоган зна да је Путин знао где су турске снаге. Зна да су ове снаге нападнуте с Путиновим одобрењем. Дакле, Путинове речи биле су увреда за све Турке. Али Ердоган је одговорио немо зурећи у Путина, не показујући ни трунку беса. Путин је победио. Изненађујуће, Ердоган је одлучио да буде још слабији и успео је. Понудио је изговор и зашто се састанак одржао у Москви, а не у Анкари, иако је он тражио да Путин дође у Турску. Ердоган зна да је састанак одржан у Москви зато што је Путин желео да се види како је Ердоган дошао лично да му ода почаст и затражи компромис. Али уместо да одбије тај сусрет, турски председник је рекао да је прихватио опцију с Москвом само због Путинових уставних промена. Било би смешно да није тако патетично“, наставља амерички новинар.
„Одувек је постојала опасност да ће Ердоган допустити Путину да се поново игра с њим, али то је нешто на шта треба обратити пажњу. Сједињене Државе и други савезници Турске у НАТО-у су били спремни да ојачају своје ставове против Путиновог притиска. Координирана економска акција могла би да заустави Асада и присили Русију да се повуче из Идлиба. Али Ердоган није могао да погледа Путина у очи. Суочен с човеком из КГБ-а, попустио је. Ататурк се највероватније окреће у гробу“, своје виђење онога што се догодило у Москви за Washington Examiner износи Том Роган.
Која вам је верзија ближа истини, она Ердоганова, који је с претњом америчке интервенције у Москви добио шта је хтео, или пуна горчине верзија Тома Рогана, који у споразуму види капитулацију „султана слабића“ пред јаким човеком из Кремља?
Којег човека је поставио Путин на чело групе која се бори против корона вируса погледајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com