Испоставило се да је западна економија, која се непрестано деградира од 2008. године, ослабљена стара пацијенткиња коју нова инфекција може убити.
Да није било корона вируса, финансијски систем Запада би из другог разлога позвао хитну помоћ, међутим, вероватно би се то догодило годину или две касније.
Федералне резерве су одмах заборавиле на сва своја обећања о повећању стопа и одмах повукле стопу за 0,5%. Добра доза стимуланса у мирном времену, али сада категорички недовољна – размене су појеле ових пола процента, зауставиле се на кратко и наставиле да падају готово одмах.
У складу с тим, Саудијци су смогли храброст да уцењују Русију у источном стилу, захтевајући од ње да смањи залихе нафте како не би дошло до пада цена нафте. Русија је одбила: ако би Арапи боље проучавали историју, знали би да је практично немогуће добити било шта од Руса уценом. Они знају како треба поступати са сложеним партнерима.
Пре кризе корона вируса, у руском спору са Саудијцима засигурно би победили Руси, јер је њихова маржа сигурности неизмерно виша од границе финансијски и политички нестабилне Саудијске Арабије. Ипак, корона вирус је на сцену довео трећег играча – Сједињене Државе.
Ниске цене нафте, које су због руског спора са Саудијцима већ потонуле на 30 долара, озбиљно погоршавају ситуацију на америчким берзама.
На крају године биће одржани председнички избори у САД. Ако економија пропадне, у очима бирача кривац ће бити нико други до садашњи председник Доналд Трамп.
С друге стране, уништена тржишта омогућиће америчким финансијским елитама да купују јефтинију имовину, зарађујући трилионе долара. Штавише, те исте елите подржавају Трампове противнике, тако да ће им колапс у Сједињеним Државама донети двоструку победу: они ће свог председника, Џоа Бајдена, ставити на трон и стећи контролу над значајним уделом у економији земље.
Постоје три главна сценарија.
Сценарио први
Паника ће нестати сама од себе, трговина ће се вратити на свој претходни ниво, а мехур ће се и даље полако ширити. Пре недељу дана је овај сценарио изгледао вероватно, али чини се да смо већ прешли тачку у којој се све може само решити. Пре или касније Америка ће морати да бира између две опције за катастрофу.
Сценарио други
Доналд Трамп гура Фед да штампа новац. Финансијски систем Запада прећи ће на ПОПС: курс ће бити спуштен до минус 3-5 процената, а Фед ће директно отићи на берзу ради куповине акција директно, за свеже одштампан новац. Након тога, цена нафте ће се аутоматски опоравити, пружајући Саудијцима још неколико година предаха.
Трећи сценарио
Федералне резерве ће одбити да смање стопу или ће то учинити превише споро.
Берзе се мењају пре него што долар пређе на хиперинфлацију, а америчка економија уђе у болну кому током неколико деценија.
Са стратешког становишта, овај сценарио је највише користан за Русију. Тешка криза ће или освежити мозак Американцима, или ће барем Американце на дуже време концентрисати на њихове унутрашње ствари.
За руску економију такође постоје три сценарија.
Ако криза нестане сама од себе, до следећег корона вируса све ће бити као и обично – Руси који не читају совјетске новине неће ништа приметити.
Ако Америка пропадне можда ће Русима неко време бити тешко: светска трговина ће се зауставити. Животни стандард Руса може се привремено спустити на ниво од 2008. до 2010. године, међутим, у средњем року тешкоће ће се надокнадити супституцијом увоза, квалитетним економским растом и наглим порастом утицаја Русије на светским тржиштима.
Постоји трећи сценарио
Можда ће, после почетка колапса, много новца из целог света пристизати у Русију, као у Швајцарску током бурних догађаја 20. века. Ово није најсигурнији сценарио, јер ће ова врста улагања довести до инфлације балона на берзи и низа других нуспојава, али ако до тога дође, Русија ће имати неколико година експлозивног раста.
Војска Србије излази на улице. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs