Ова пандемија представља тешко оптерећење по сваког појединца, друштво и здраствене системе, и показује колико су наша друштва и економије повезане, због чега морамо нашу сарадњу још појачати, тако и по питању актуелне пандемије корона вируса - један је од закључака видео конференције.
Курц је указао да је неопходно заједничко суочавање, како би се успорило ширење вируса, и тиме спречило повећање притиска на здраствене системе. Такође, навео је да се опасност од корона вируса не сме потценити и позвао је на примену сличних рестриктивних мера као што је Аустрија учинила.
Он је, по питању тешњег усаглашавања у борби против пандемије, понудио земљама Западног Балкана помоћ Аустрије.
Данашњи састанак је, иначе, требало да буде одржан у Бечу и да на њему у фокусу буду даљи кораци за приближавање ЕУ, али је епидемија корона вируса била главна тема.
- Избијање ЦОВИД-19 води ка инфекцијама у целој Европи и представља један од најзначајнијих изазова по наш континент у последњих пар деценија - наводи се у закључку састанка путем видео линка на којем су учествовали премијери Србије, Албаније, Северне Македоније, Црне Горе, Босне и Херцеговине, као и премијер привремених власти у Приштини.
Bei der #Westbalkan-Videokonferenz haben wir über den Kampf gegen #COVID19 gesprochen & ich habe die Regierungschefs aufgerufen, ähnliche harte Maßnahmen zu setzen. Wir bleiben in Kontakt & unterstützen auch mit unserem Know-how.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) March 17, 2020
Земље региона су се изјасниле за сарадњу у сузбијању ове пошасти и известиле једне друге о предузетим мерама за спречавање даљег ширења вируса.
Своје становништво западнобалканске земље и Курц, позвале су да следе упутства и препоруке власти.
Почетак преговора са Албанијом и Северном Македонијом
Када је реч о проширењу ЕУ, Курц и премијери Западног Балкана изјаснили су се за доношење одлуке ЕУ о почетку приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом још током марта.
- Подвлачимо потребу да ЕУ још у марту донесе одлуку о почетку приступних преговора са Албанијом и Северном Македонијиом - наводи се у закључку састанка.
Adressed via videoconference organised by @sebastiankurz the Prime Ministers of #WesternBalkans today. Stressed #EU readiness to support the region in addressing #CoronavirusOutbreak & its impact. We are looking at how to associate #WesternBalkans to initiatives #EU is taking. pic.twitter.com/xE5EhmMK8t
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) March 17, 2020
То је, како истичу учесници, од одлучујућег значаја како за те две земље, тако и веродостојност европске перспективе за цео регион.
У закључку састанка поздрављен је предлог Европске комисије о новој методологији процеса проширења.
- Та методологија има потенцијал да побољша веродостојности и политички легитимитет процеса, то јест и значај по становништво региона. Конкретна приступна перспектива је значајна како би се обезбедила трајна стабилност у региону - истиче се.
Без Западног Балкана, додаје се, уједињење Европе не би никада било потпуно, а даље ширење на југоисток Европе је у интересу како ЕУ, тако и земаља кандидата.
Тема видео конференције била је и политика према мигрантима.
Као и код борбе против пандемије корона вируса, учесници конференције желе да сарадјују у борби против илегалних прелазака граница.
- Заједничке мере су потребне. Ми смо одлучни у сарадњи са земљама ЕУ и њеним институцијама да допринесемо приступу "Цео пут" (Wхоле оф Роуте), који има у фокусу комплетну руту миграната и избеглица од земаља порекла, преко земаља транзита до земаља дестинације у ЕУ - наводи се у закључку састанка.
Који је прави разлог зашто је ЕУ затворио границе, прочитајте ОВДЕ!
Извор: Танјуг