- Амбасада Србије у Кини цени забринутост кинеских грађана у вези са COVID-19 у Србији. Дубоко смо импресионирани и дирнути вашом подршком - каже амбасада у свом посту.
Кинеско-српско пријатељство траје 65 година, откако су Кина и бивша Југославија формално успоставиле дипломатске везе 2. јануара 1955. године.
Кинески грађани позвали су српску амбасаду у Кини да успостави канал за прикупљање средстава, јер су многи изразили жељу на друштвеним медијима да донирају медицинску помоћ Србији како би помогли у борби против COVID-19.
- Србија је Кини блиски пријатељ и чврсто ћемо стајати са њима у борби против новог коронавируса и пружити им маске, заштитне одеће, вентилаторе и други медицински материјал, као и доделу експертских група - рекао је у уторак кинески министар спољних послова.
Прва серија медицинске помоћи из Кине стигла је у Београд за викенд, која је обухватала 1.000 комплета за брзе тестове.
Sad.
— 思想日报 China Thought Daily (@china_thought) March 16, 2020
What a shame of European Union.#Europe#coronavirus#Serbia
China will help you soon. God bless you. pic.twitter.com/9hKQCfT1T5
Кинески грађани који су покренули донације рекли су за Глобал Тајмс да су развили дубоку наклоност када су чули за патњу "српских пријатеља" након што је председник Србије Александар Вучић у недељу апеловао за помоћ Кине, док је критиковао ЕУ због забране извоза медицинских помагала. Вучић је рекао да је Кина једина земља на свету која може да помогне Србији, пошто је увео ванредно стање због епидемије.
Његова молба убрзо је постала популарни хасхтаг који је у последња 72 сата читало 620 милиона људи на Сина Веибо. Многи кинески грађани, посебно група младих студената, позвали су српску амбасаду да питају како могу донирати медицинска помагала, и оформили су WeChat групе да разговарају о плановима помоћи и прикупљању донација путем својих друштвених веза.
Претходно је иранска амбасада у Пекингу примила 4 милиона јуана (570, 841 долара) у донације у року од 24 сата након што је пријавила мањак санитетског материјала на свом званичном Веибо рачуну.
#Serbia#coronavirus Welcome the opening of #Weibo by Serbian Embassy in China😆I hope China and Serbia can have more communication in the future and hope that with the help of China, we can help you through the difficulties.Fighting!!! pic.twitter.com/HD425A21D3
— Hoxin Chan (@B9Ptr4GnjbphLpu) March 18, 2020
- Врло сам јасан у историјским везама наше две земље и гвозденом пријатељству које се наставља, због чега сам више забринут за српски народ због ове епидемије и њиховог недостатка санитетског материјала - рекао је Маи Маи, 21-годишњи студент колеџа у уторак Глобал Тајмсу.
Сваке године, 7. маја, Срби и локални Кинези у Београду полажу венац за кинеске жртве напада ракета НАТО снага 1999. године на месту оригиналне кинеске амбасаде у бившој Југославији.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић постао је први министар спољних послова који је 26. фебруара посетио Кину од избијања епидемије у Кини. Кинески државни саветник и министар спољних послова Ванг прокоментарисао је да је акција Србије доказ нераскидивог гвозденог пријатељства између Кине и Србије, приметивши да је Кина поносна што има доброг пријатеља попут Србије.
China sends 1st batch of medical aid to Serbia to help fight #COVID19. #coronaviruspic.twitter.com/PNRpkcaZae
— China Xinhua News (@XHNews) March 18, 2020
- Нисам очекивао да ће бити толико корисника Веиба који покушавају наћи начин да пруже руку српском народу. Дакле, ми смо се окупили на мрежи како бисмо упутили апел амбасади - рекао је Маи.
Где је Мило Ђукановић у јеку највеће кризе у Црној Гори? Више о томе ОВДЕ.
Извор: Еспресо