"Струка, епидемиолози и инфектолози коригују алгоритме, зато и повећавамо број тесираних. Досад смо тестирали 534 наших грађанина и сигурно је да ће бити већи број", навео је Векић, гостујући у емисији Фокус на ТВ Б92.
"Изутетно тужан дан за Србију. Оно што смо очекивали, али надали смо се да ће бити што касније, изгубљен људски живот", рекао је Векић о данашњем дану, када је забележен први смртни случај оболелог од коронавируса у Србији.
Он је апеловао да се придржавамо мера.
"Контролисали смо објекте, кафиће и баште, и били су пуни", рекао је он.
"Тренутно је 71 хоспитализован, осам на респиратору за чије се животе боримо".
Један од разлога пораста броја оболелих у Србији, сада на 135, је и већи број људи који се јавља на прегледе.
Он је поновио да да би неко био тестиран на коронавирус симптоми су висока темепература, кашаљ, малаксалост, као показатељи да се нешто дешава са плућима. Свако ко има повишену темепреатуру изнад 38 степени неоходно је да се јави лекару.
"Због повећаног јављања наших суграђана, поред јаљања у јавна здравља на територији Србије, ми смо отворили и домове здравља заоне са репираторним сметњама, телефони су на сајтовима министарства, цовид19.рс. Ми сваки дан повећавамо број фиксних и мобилних телефона, јер су пероптерећени. Тренутно на територији Републике Србије имамо 157 домова здравља и тачно је дефинисано који су за респираторне и фебрилне сметње", казао је Векић.
Број оболелих и темпо раста и бољи су од оног на шта су се лекари припремали.
"Ми смо очекивали овакав темпо раста. Мислим да су епидемиолози били и мање оптимистични. Мислим да ће ове мере отупити тај пик обољевања и допринети да мањи број људи буде болестан. Управо то и показују подаци од пре два дана. Ми смо тек кренули с овим мерама и оне су за кратко време показали јасне резултате. И да смо са тим мерама дисциплиновали нацију и да ћемо са њима јасно смањити број оболелих", истакао је Векић.
Говорило се да треба издржати шест недеља, и да је трећа недеља пред нама најважнија.
"Мислим да ће и наредних неколико недеља бити важне. Ово је изузетно недефинисана проблематика на светском нивоу. Цео научни свет се укључио у дефинисање по неким старим епидемијама и пандемијама, не можемо речи које ће недлеје бити кључне, то је питање за епидемиологе и инфектологе", оцено је он.
"Многе земље из ЕУ копирају оно што смо овде радили, тако да се сценарио из Италије неће десити у Србији. Они су много неозбиљно схватили."
Објаснио је и зашто је акцената мера на заштити медицинских радника и здравственог система.
"Ако бисмо дошли у ситуаицју да нам оболи кадар - ко ће наше грађане лечити? Све је усмерено обезбеђењу да не уђе инфекција у болницу. Та болница ће се аутоматски затворити или одредити за ковид пацијенте. А где ћете ,живот мора да иде даље, можее неко да добије инфаркт.. Такви пацијенти морају да буду третирани. Здравствени систем не може да брине само о ковид пацијентима, него да брине о свим грађанима на територији Србије", истакао је Векић.
"Сви пацијенти који су одавно знали за своју дијагнозу, они ће се придражвати дијететских принципа, кад су већ чекали на пример због камена у жучи, препонске киле, осим ако не доше до акутног стања."
Велике пандемије се дешавају на тачно 100 година! Више о томе ОВДЕ!
Извор: Б92