Хидроксихлорокин није нови лек – он се још од 1955. године користи за лечење неких типова маларије, као и за помоћ оболелима од артритиса, лупуса и неких других болести. То није скуп лек – у земљама нарочито захваћеним маларијом месечна цена третмана тим леком не прелази 4, 5 долара (500 динара) док је у САД цена нешто виша, око 25 долара месечно (нешто мање од 3.000 динара). Лек се испоручује у пилулама.
Све то звучи веома охрабрујуће, нарочито зато што би третман COVID-19 болесника могао да почне одмах, пошто је лек дуго у употреби и добро су познате његове лоше стране, док би неки нови лек морао да прође кроз ригурозну процедуру која би утврдила има ли он неких непријатних додатних ефеката за неке категорије болесника. Нежељени ефекти хидроксихлорокина су, наравно само код неких пацијената, повраћање, главобоља, проблеми са видом и општа слабост, што све заједно и не звучи страшно у поређењу са опасношћу коју носи вирус корона.
Остаје “само” питање да ли је хидроксихлорокин ефикасан лек од COVID-19. Први резултати клиничких тестирања су охрабрујући.
Доктор Дидијер Раул са француског универзитета, објавио је прелиминалне резултате лечења на узорку од 36 COVID-19 пацијената. Према његовом раду – који још није објављен у неком научном часопису већ је у току процеса рецензије – од тих 36 пацијената којима је тестовима потврђено присуство вируса корона њих 6 нису показивали никакве симптоме, 22 су имали инфекцију респираторног тракта а код 8 је инфекција захватила плућа.
Почетком марта, 20 од ових пацијената је (у болничким условима) добијало 600 милиграма лека, а део њих је добијао и (такође познат и одобрен) антибиотик азитхромицин, који се иначе користи за лечења бактериолошких упала плућа. Преосталих 16 пацијената је добијало плацебо, као контролна група.
После шест дана, 70% пацијената који су добијали хидроксихлорокин су излечени, у смислу да више није било могуће детектовати код њих COVID-19. У истом времену се излечило 12.5% пацијената из контролне групе. Свих шест пацијената – тежих случајева – који су уз овај добијали азитхромицин, излечени су од вируса.
Ови резултати делују веома охрабрујуће, али треба знати да се ради о прелиминарној студији на малом узорку, и без прецизне процедуре која би раздвојила контролну групу од третираних пацијената. Потребна су свакако додатна истраживања, која су у току.
САД у септембру 2019. одржале вежбу „борбе против епидемије из Кине“. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости