Најновије

ХРВАТСКА ШАЉЕ ВОЈСКУ НА ГРАНИЦУ ЗБОГ МИГРАНАТА? Опасне најаве стижу из Загреба!

Хрватска и цела Европа будно прате ситуацију на грчкој граници, на коју пристижу десетине хиљада миграната из Турске.

Хрватска војска (Фото: osrh.hr)

Јучерашњи дан на грчкој граници протекао је мирније него јучерашњи. Покушаја преласка границе било је мање, а грчка војска и интервентна полиција и даље су у стању високе приправности уз копнену грчко-турску границу.

Војна возила патролирају подручјем, а за саобраћај су затворени путеви према реци Еврос, природној граници између Грчке и Турске. Морска граница такође је била мирнија због узбурканог мора. У понедјељак је готово 300 миграната стигло на егејских острва бродом.

У медијима се појавио снимак која наводно показује припаднике грчке обалне страже како пуцају према броду с мигрантима у Бодруму. Сиријски мигрант преминуо је од повреда након што је покушао ући у Грчку, а турски медији тврде да је упуцан у врат. У понедељак се код острва Лезбос преврнуо чамац са мигрантима, при чему је погинуо четворогодишњи дечак. Грчки премијер Кирјакос Мицотакис у заштити границе и покушају заустављања новог таласа миграната има пуну подршку Европске уније. Како би то показали, еуропски званичници обишли су границу Грчке и Турске. Међу њима су били и хрватски премијер Андреј Пленковић те потпредседник Владе Давор Божиновић.

- Желим похвалити Грчку, која је променила политику и није допустила илегалне миграције. У интересу Хрватске је да грчка граница остане непробојна - казао је из Грчке премијер Пленковић. Раније је напоменуо да хрватску границу чува полиција.

-13.000 избеглица је на грчкој копненој граници. Још око хиљаду их је на острвима

-20.278 покушаја илегалних прелазака спречила је полиција у 2019. години

-3,7 милиона миграната из Сирије налази се унутар граница Турске. та земља привремени им је дом већ годинама.

Стање на граници уобичајено

- Дође ли до веће ескалације, размишљаћемо о томе треба ли укључити и Хрватску војску - казао је премијер Пленковић.

О могућности слања војске на границу огласио се и председник Зоран Милановић.

- Ми не знамо који су то изазови и невоље којима ћемо се већ сутра морати прилагодити. Пре пет година имали смо мигрантски талас. Тога вероватно више неће бити, али буде ли било, ја, председник Владе, Влада, сви они који воде државу, мораћемо што пре сести и договорити шта ћемо чинити у ситуацији коју не можемо сасвим јасно предвидети. Донети јасну одлуку, ако смо већ променили закон о ангажману ХВ-а и могућности да војска помаже полицији у пословима осигурања границе, која су то правила деловања ХВ-а у нежељеним ситуацијама - истакао је Милановић.

А министар одбране Дамир Крстичевић истиче да је Хрватска војска спремна помоћи полицији у заштити границе.

- ХВ је спреман помоћи нашој полицији ако буде потребе. Наша задатак је да граница буде сигурна и да штитимо наше националне интересе. Наредио сам начелнику Генералштаба да припреми све потребне планове - каже Крстичевић.

Нови начелник Генералштаба Оружаних снага РХ вицеадмирал Роберт Храњ рекао је у уторак везано за могуће слање Хрватске војске на границу због мигрантске кризе, како је војска спремна за помоћ полицији и може пружити логистичку потпору.

У складу са садашњим одредбама закона ХВ може пружити екстензивну логистичку потпору - транспорта, медицинске евакуације, изградње кампова, медицинске и ветеринарске потпоре и инжењерске потпоре, рекао је гостујући у Дневнику ХТВ-а.

- Војска има, оперативне планове и наменски организоване снаге које би се по одлуци активирале у пограничним подручјима, исток, центар, север, море и у ваздуху. У првој фази биће спремно 2500 војника, а могу се мобилизовати и више у зависности од одлуке политичких структура - истакнао је начелник Генералштаба ОС РХ вицеадмирал Храњ, који је раније данас преузео дужност на свечаности у Министарству одбране.

Такође, истакнао је како треба дорадити одлуку о томе хоће ли се војницима давати одређена овлашћења јер војници немају полицијска овлашћења.

- Немају право поступања према цивилима у доба мира. То је искључива надлежност и овлађћење полиције - појаснио је Храњ за Јутарњи.

Стручњак за међународну безбедност Маринко Огорец сматра да не треба дизати панику.

'Није тако драматично'

- Ако буде потребно, послаће војску на границу, то су потврдили и премијер и председник. Војска је за то оспособљена и спремна је за такав сценарио. Не треба очекивати мигрантски талас какав је био 2015/2016. И протеклих година се доласком топлијих дана појачавао притисак на нашу границу. Очекујем да ће он бити појачан, међутим не драматично - казао је Огорец.

На одлуку грчке владе о суспензији права на тражење азила реаговали су из Исусовачке службе за избеглице. Сматрају да је такав приступ супротан свим европским и међународним правним оквирима заштите темељних људских права.

- Од 2015. до данас и даље не постоји уједињена стратегија и заједнички став и одговор ЕУ, већ се избеглице и мигранте препушта на милост и немилост политичким играма и интересима, поигравајући се и манипулишући њиховим животима и судбинама - стоји у саопштењу исусоваца.

Могућност слања војске на границу коментарисао је и Анте Готовина

- Шта ви мислите ако је ваша безбедност угрожена, одговорио је Готовина на питање новинара РТЛ-а о слању војске на границу.

- Да ли бисте желели да неко обави свој задатак, да ту несигурност, ту претњу одмакне од вас, закључио је.

МУП: Нема ванредних догађања на нашој граници

-У прва два месеца ове године полиција је ухапсила 185 кријумчара, што је повећање активности у хватању за чак 50 посто. У прошлој години ухапсили су 983 кријумчара за 946 казнених дела.

-Полицајци су крајем фебруара у месту Прекопа на подручју Глине спасили живот 12 држављана Ирана (три мушкарца, две жене и седморо деце), који су били у пртљажнику кампера без ваздуха.

-У 2019. је 1986 људи затражило азил у РХ, а одобрено је 265 захтева. У 2018. години примили су 1068 таквих захтева, од чега су за 158 људи одобрили азил.

-У јануару ове године полиција бележи 1110 случајева илегалног преласка границе, што је 50 посто више него пре. У 2019. забележили су 20.278 покушаја незаконитог преласка државне границе.

Око 70 посто тражилаца азила напусти РХ пре окончања поступка, због чега се доноси решење о обустави. Податак о броју обустава је индикатор који упућује на злоупотребу права на азил у РХ.

Анкара претрпела велике губитке у Сирији, нова војна победа Москве. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: 24sata.hr

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА