Према оптужници, Карла-Јозефине С. је свог шестогодишњег сина дала у руке верској полицији која је од њега требало да направи војника. Мали Хамза погинуо је у ракетном нападу 2018. у Сирији.
То је само једна од тачака оптужнице против те жене која је пре пет година, против воље свог супруга који се у том тренутку налазио на пословном путу, тајно спаковала ствари и с троје мале деце отишла у Сирију како би се прикључила борцима Исламске државе. Државно тужилаштво 32-годишњу Немицу сматра терористкињом ИД. Чињеницу да је са собом повела и троје деце. од три, шест и седам година, тужилаштво сматра отмицом. А случају малог Хамзе, отмицом са смртним последицама.
Дугачак списак оптужби
Списак оптужби је дугачак: Карла-Јозефине прикључила се женској борбеној јединици „Катиба Нусаиба“ чиме је аутоматски постала терориста. Носећи ручне гранате прекршила је и закон о ношењу ратног наоружања. Свака од тих терористкиња је ручну гранату у сваком тренутку носила уз себе како би могла да је активира у случају хапшења.
То што је предала сина у руке војних инструктора с циљем да га они обуче да постане дете-војник, тужилаштво третира као ратни злочин. Своју децу присиљавала је да спавају у објектима који су се налазили у домету противничке артиљерије. Децу је терала да заједно с њом гледају ликвидације људи. Њој прети до 15 година затвора.
Из Сирије у затвор
С обзиром на тај списак злочина, браниоци оптужене одбијају да дају изјаве за јавност. Карла-Јозефине једна је од првих припадница ИД које је Министарство спољних послова пре нешто мање од годину дана пребацило из Сирије у Немачку.
Након слетања у Штутгарт, одмах је ухапшена по налогу Државног тужилаштва у Дизедорфу. Након неког времена истрагу је преузело Савезно државно тужилаштво. Оно се укључује онда када се ради о кривичним делима која угрожавају уставни поредак Немачке, између осталог и због тероризма.
У Сирији се оптужена преудала за једног борца ИД који је у међувремену погинуо. Министарство спољних послова поручује да је, након пада ИД, у првом плану било спасавање деце која су немачки држављани и која су се налазила по разним затворима у северној Сирији, углавном под курдском влашћу.
На простору Сирије још увек се налази педесетак немачких држављана и нешто више држављанки, бивших припадника ИД. Процењује се да има и око 170-оро деце. Виши покрајински суд у Дизелдорфу верује да би пресуда могла да буде донесена након 11 рочишта.
Прочитајте ОВДЕ како је прекршено примирје у Идлибу.
Извор: Дојче веле