Вучић је намере Србије открио у интервјуу за израелски лист "Џерусалем пост", на маргинама конференције америчко-израелског савета за јавне послове (АИПАЦ) у Вашингтону. На питање о антиизраелској кампањи бојкота, изолације и санкција (БДС) у западној Европи, Вучић је рекао да Србија намерава да купи оружје од Израела и да та набавка "неће бити мала испорука". Вучић је рекао да БДС у Србији не постоји и истакао да Србија "није плодно тле за антисемитске поруке".
Ако се имају у виду потребе Србије и производни капацитети Израела, отвара се широк спектар могућности пословног односа две земље у области наоружања и војне опреме.
Војна сила
Војни аналитичар Владе Радуловић истиче да је Израел велика војна сила.
- Израел је осми продавац наоружања и војне опреме на свету. Производи буквално све, од стрељачког наоружања до свемирског програма, односно сателита - наглашава Радуловић.
Како каже, имајући у виду потребе Србије, може се сузити круг наоружања и војне опреме који би могао бити интересантан нашој земљи.
Митраљези, гранате...
- Рецимо, Израел је познат по борбеним модулима, односно даљински управљаним борбеним станицама које се као платформа могу поставити на оклопне транспортере или борбена возила. Реч је о митраљезима М-12,7 милиметара, топовима 30 мм или бацачима граната 30 и 90 мм. Такве станице могле би, на пример, да се интегришу на наше борбено возило "лазар 3", поготово што не би било први пут да Израел има такав модел сарадње - објашњава Радуловић.
Сајмове наоружања Израел обележава и својом комуникацијском опремом и рачунарском технологијом.
- Таква опрема и технологија је потребна нашим командним јединицама када се има у виду да смо ставили фокус и на јединицу копнене војске. Такође, значили би нам и системи за заштиту оклопних возила и оптикоелектронска и физичка заштита. Коначно, требало би да су нам интересантне и израелске противоклопне ракете и поготово беспилотне летелице које су се већ спомињале у јавности из породице "хермес 900" и "херон" - закључује Радуловић.
Ракете "спајк"
Слично размишља и војни аналитичар Александар Радић, који у први план истиче израелске противоклопне ракете "спајк" као рационалну куповину за Србију.
- Реч је о врло софистицираној, савременој ракети за разне домете које се користи као средство на нивоу батаљона, а може да се интегрише и на оклопна возила као што је, на пример, наш "лазар 3". Од времена бивше Југославије ми заостајемо у производњи противоклопних ракета - наглашава Радић.
Како каже, Израел има и друга средства која би могла да буду значајна за нашу земљу.
- То би могли да буду и електронски системи за извиђање, беспилотне летелице или пакети за оклопну технику - подвлачи Радић.
И политика игра улогу у куповини
Војни аналитичар Александар Радић апострофира да су досадашње куповине Србије показале да политика игра и те како велику улогу приликом одабира тога из које земље се набавља које наоружање и војна опрема.
- То је спољнополитичко средство председника Александра Вучића. Иако већинско јавно мњење очекује да се наоружање набавља, пре свега, из Русије, Србија је куповала и у земљама ЕУ, Кине, сад из Израела, што је тренд од краја 2016. године. Дакле, није само пресудно да ли се и које средство уклапа у потребе војске - наглашава Радић.
Колико “ђавољих кочија” Војска Србије поседује, сазнајте ОВДЕ!
Извор: Блиц