Најновије

ПАНИКА У САД – Шта ако сваки руски брод буде наоружан хиперсоничним ракетама?

Америчка морнарица ће бити девастирана ако сви руски бродови буду опремљени хиперсоничним противбродским ракетама Циркон, пише Нешнал Интерест.

Циркон (Фото: Јутјуб)

Хиперсоничне противбродске ракете на свим руским бродовима сценарио су који америчка морнарица радије не би узимала у обзир, извештава амерички часопис.

У последњих неколико месеци догодиле су се две занимљиве ствари. У јануару 2020. Русија је с брода лансирала прву ракету “Циркон”. Адмирал Горчков, прва од нових фрегата, испалила је пројектил с Баренцовог мора циљајући мету на копну.

Још један запажен догађај догодио се у децембру 2019. године, када је шеф највећег руског бродоградитеља Алексеј Ракхманов рекао да ће сви нови руски ратни бродови бити способни испалити хиперсоничне ракете Циркон и крстареће ракете Калибар. Додао је да опремање постојећих бродова новим ракетама неће бити “прескуп проблем”.

Анализа показује да је ракета Циркон постала страх и трепет са својим дометом од 1.000 километара и брзином од 8 до 9 маха (9.878 до 11.113 км/на сат), много брже противбродских ракета попут америчког Харпуна (864 км/на сат) или надзвучног наоружања као што је руски П-800 Оникс (2,5 маха или 3,087 км/на сат). Претња је довољно озбиљна да се и Велика Британија плаши да ракетна одбрана носача авиона класе Краљица Елизабета не може зауставити руско хиперсонично противбродско наоружање.

Према часопису, Русија и Совјетски Савез се никад нису покушали такмичити са Сједињеним Државама у погледу великих бродова попут носача авиона, али руска морнарица данас има око 30 разарача и фрегата, 50 корвета и 30 патролних чамаца који би, једном наоружани ракетама попут Циркона, могли потопити велики амерички носач.

Овај преглед, показује да би у затвореним водама близу руске обале, уз обилну подршку копнених авиона и радара, руски бродови наоружани Цирконима били невероватни. Али у северном Атлантику ситуација би била другачија. То је зато што руски бродови мале тонаже немају сензоре дугог домета који би могли детектовати циљ пре него их непријатељ детектира, осим ако нису примљени подаци с другог брода или авиона.

Циркон још није тестиран у реалном сукобу, али увек остаје питање: “Што ако?”. Пуно је лакше и ближе прићи бродом Вашингтону, Лос Анђелесу, Сан Франциску и Њујорку, него копненим путем Москви. Употребом Циркона, чији пројектил може за само неколико секунди досећи до највећих америчких градова, предност Руса у односу на Сједињене државе је очигледна.

Прочитајте ОВДЕ   колико је заиста јака турска војска!

Извор: logicno. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА