Најновије

ШИПТАРСКИ МЕДИЈИ СЕ ИСПАЛИЛИ: Србији не прете америчке "вишеструке санкције" ако не пристане на споразум са Приштином

Нису тачне тврдње појединих приштинских медија да ће Сједињене Државе увести „вишеструке санкције“ Србији уколико не пристане на споразум са Приштином, кажу поједини извори из дипломатских кругова.

Aлександру Вучићу је обећано да неће бити америчких санкција (Фото: Јутјуб)

Aмерички званичници рекли су на недавном састанку у Вашингтону са српским и косовским председником, Александром Вучићем и Хашимом Тачијем, да ће санкције бити уведене Приштини ако не укине таксе на српску робу, док ембарго Србији није помињан.

Поједине западне дипломате незванично тврде да ће САД у контексту решавања косовског питања наставити да користе метод „штапа и шаргарепе“, „али у последње време Београд је кооперативнији од Приштине“.

– Стиче се утисак да Вучић неће дозволити да Србија дође у позицију оптужене стране и инсистираће да тај споразум с Приштином буде потписан после избора у Србији 26. априла, а свакако знатно пре следећих, због могућих негативних импликација у јавности Србије. Од Србије ће се највише тражити да не блокира пријем Косова у међународне организације и да препусти руднике и енергетски систем на северу на управљање Приштини, а од Приштине да безусловно укине таксе на робу из Србије. То ће омогућити наставак директних разговора после избора у Србији, а може се очекивати да ће споразум, макар и делимичан, бити потписан пре председничких избора у САД. То значи да неће бити међусобног признавања, већ да се односи нормализују у области политике, саобраћаја, привреде, енергетике, културе – указују извори из дипломатских кругова.

Упитан шта би потенцијалне америчке санкције могле да подразумевају, Марко Савковић, програмски директор Београдског фонда за политичку изузетност, наводи да „ако бих морао да претпоставим, то би, пре свега значило суспензију свих програма помоћи у развоју – УСАИД, што значи програм који имају за циљ јачање – владавине права, конкурентности привреде, јавно-приватног дијалога“. Он, такође, указује да би се такве мере односиле на обуставу бројних програма размене, укључујући програме у домену безбедности, образовне програме Маршал центра…

– Претпостављам да би у домену одбране била суспендована сарадња са Националном гардом Охаја, а САД би се можда повукле и из „траст фондова“, који имају за циљ наставак професионализације и оптимизације оружаних снага Србије… Што се тиче евентуалних санкција Приштини, то је тешко рећи јер помоћ коју САД тамо пружају је већа, али претпостављам да би мере биле на истом трагу. Месецима се спекулише да би САД могле да повуку трупе са Косова, али до сада тако нешто није јавно речено. Иначе су пре годину дана САД због такси већ биле суспендовале учешће званичника косовске владе у програмима које подржавају, прецизира он.

Савковић наглашава да је присутан, међутим, и дипломатски притисак САД на друге земље.

„Признања која су привремено повучена могу бити поново проглашена. Иначе, показује се да је теза о наводној „неслози“ на вези администрација – Стејт департмент око „гурања“ решења претерана. САД сада делују посвећено, порука која се шаље јединствена а притисак и те како стваран. Можда и већи проблем за САД је што су у овом тренутку (у коме се дијалог налази) оне на једној, а ЕУ и њене водеће земље, чини се, на другој страни. То није добро за дијалог, није добро за регион, за све оне који желе да виде исход процеса и јединство међу „савезницима“ на Западу”, сматра Савковић.

Игор Новаковић, члан Савета за инклузивно управљање, оцењује да је помињање санкција „једна форма притиска, која је усмерена, чини ми, пре свега, према Косову, пошто је вероватно процена да је перцепција у јавности да без помоћи Америке све што је стечено може бити под знаком питања“.

– То је начин да се утиче на косовског премијера Аљбина Куртија. Што се тиче Србије, јасно је да таква претња нема превелики утицај на јавност. Међутим, не треба заборавити да постоје бројни програми подршке САД Србији, почевши од УСАИД-а и војне сарадње, који су и те како значајни, и који би евентуално били повучени. Исто тако, не треба сметнути са ума да је Србија окружена са НАТО, и свако „штуцање“ САД може да има последице по нас. Већ смо видели нешто слично у случају са транспортом руског половног наоружања и војне опреме преко Румуније пре пар месеци - објашњава Новаковић.

Нови деманти Гренела

Специјални изасланик председника САД за дијалог о Косову Ричард Гренел поново је путем Твитера демантовао да се прошле седмице у Вашингтону са Вучићем и Тачијем дискутовало о подели Косова. Он је поводом интервјуа америчког професора Едварда Џозефа изјавио: „Лажна вест. О томе се никад није разговарало у мом присуству.“

Прочитајте ОВДЕ да ли је Аљбин Курти разљутио Америку.

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА