Разлог је Мексико који је понудио смањење од 100.000 барела дневно, док је почетни захтјев Трампа у преговорима с мексичким председником Андресом Мануелом Лопезом Обрадором тражио смањење од 400.000 барела дневно, да би на крају пристао на 250.000, уз обећање да ће САД помоћи Мексику да преброди кризу.
Осим тога, Трамп је потврдио да су се Сједињене Државе сложиле да смање производњу нафте у ограниченом раздобљу споразума, који предвиђа смањење производње до јуна, када се очекују пролазак пандемије и раст економских активности у целом свету.
На видеоконференцији у четвртак је група ОПЕК+ успела да постигне начелни договор према коме би земље учеснице иницијативе смањиле производњу за 10 милиона барела дневно, односно за 20 одсто. Ова група обухвата „стари“ картел ОПЕК и земље попут Русије и других, које су му се придружиле као „спољни партнери“. САД не желе да буду део никаквог обвезујућег формата, али су пристале на спровођење нацрта договореног у четвртак.
Производња би по том нацрту требало да се смањи за 10 милиона барела у мају и јуну, те за 8 милиона барела од јуна до краја године. Од јануара 2021. до априла 2022. године смањивала би се за шест милиона барела дневно, саопштила је група ОПЕК+.
Руски план је да се уговором на смањење обвежу и друге земље које су протеклих година постале велики произвођачи и извозници, САД на првом месту, потом Бразил и друге „нафтне силе“. САД пристају на краткорочна смањења условљена „законитостима тржишта“.
Поновно враћање на почетак преговора је довело до америчких оптужби против Саудијске Арабије, која, према америчким нафташима, „води рат против америчких произвођача нафте више од месец дана, док трупе Сједињених Држава бране краљевство“. Након разговора са низом високих саудијских званичника, ово је рекао републикански сенатор Кевин Крамер.
“Саудијска Арабија је провела више од месец дана ратујући против америчких произвођача нафте, док су их наше трупе браниле. Пријатељи тако не поступају с пријатељима. Њихови поступци су неопростиви и нећемо их заборавити”, рекао је Крамер након двосатног разговора групе америчких републиканских сенатора и челника министарства енергетике Саудијске Арабије, Абдела Азиза бин Салмана Ал-Сауда, заменика министра одбране Кхалида бин Салмана Ал-Сауда и амбасадора у Сједињеним Државама, њеног височанства принцезе Риме бин Бандар бин Султан бин Абдулазиз Ал-Сауд.
Истовремено је, према Крамеру, у Сједињеним Државама оцењено да су саудијске власти “направиле први корак ка решењу проблема који су створиле”.
“Следећи кораци Саудијске Арабије утврдиће може ли се спасити наше стратешко партнерство”, рекао је републикански сенатор.
Сенатор Џон Ховен заузврат је рекао да су стране разговарале о “важности окончања рата јена и осигурања стабилности светских енергетских тржишта”.
„Споразум између Саудијске Арабије и Русије, чији је циљ заустављање засићења тржишта и смањење количине производње, корак је у правом смеру. Америчким произвођачима управљају услови на глобалном тржишту и ми ћемо радити на враћању тржишне равнотеже и осигурати да се њихове компаније у државном власништву придржавају споразума“, рекао је Ховен.
Сенатор Ден Саливан, који је такође учествовао у разговору с представницима Саудијске Арабије, након разговора је нагласио да би “краљевство у скорој будућности требало да предузме сталне, конкретне акције како би значајно смањило производњу нафте”.
Подсетимо, у петак је руски министар енергетике Александар Новак рекао да су се све земље групе ОПЕК + сложиле око споразума о смањењу производње нафте. Права револуција, боље речено стварни циљ Москве с подстицањем Ријада да прогласи рат цена, било је придруживање споразуму шест земаља извозница нафте које до сада никада нису биле део ОПЕК-а, а сада би требало да учествују у регулацији тржишта нафте. То су Канада, САД, Норвешка, Колумбија, Бразил и Аргентина. Амерички председник потврђује да су се Сједињене Државе сложиле да смање производњу нафте, али без његовог потписа на споразуму, који обухвата готово двогодишње раздобље, све је доведено у питање.
У том случају "тржиште“ ће одрадити свој део посла, а ниске цене ће полако избацивати прво слабије актере, али и америчку индустрију шкриљца, која не може да послује по овим ценама.
Русија, чије је одбијање саудијског предлога пре више од месец дана у Бечу био разлог саудијског љутитог одговора с енормним повећањем производње, у најцрњем сценарију има резерви у нафтном Фонду националног богатства за две године „нафтног рата“. Ако цена нафте буде на нивоу да се исплати црпити, без екстра профите, онда би Русија, према разним проценама, могла издржати од 4 до чак десет година.
Међутим, такав сценарио је готово немогућ, јер ће након неколико месеци из игре почети испадати амерички нафташи из сектора шкриљца, потом Алжир, Нигерија и други који себи не могу дозволити дуго раздобље негативних цена и „топљење“ државних резерви.
Прочитајте ОВДЕ зашто су тестови за корону опаснији од вируса.
Извор: logicno. com