Најновије

АМЕРИЧКИ КОНГРЕСМЕНИ ТРАЖЕ ДА СЕ СРБИЈИ УВЕДУ САНКЦИЈЕ!? Може ли Трамп рећи не шиптарским плаћеницима кад Америку коси корона!

Конгресмен Елиот Енгел, председавајући одбора за спољнополитичка питања и сенатор Боб Менендез, највише рангирани демократа у истом одбору у Сенату, позвали су Трампову администрацију да настави дипломатску подршку решењу конфликта тзв. Косова и Србије на начин који је, како наводе, "праведан према обе земље" и у складу са америчким законом и дугогодишњом политиком.

Амерички конгресмен Елиот Енгел (Фото: Јутјуб)

У писму упућеном државном секретару Мајку Помпеу, демократе албански лобиоста Енгел и Менендез упозоравају да приступ "тешке руке", који администрација примењујује према Косову "неправедно кажњава нову владу земље", док српска кампања против признавања Косова и њене тесне везе са Кремљом у великој мери пролазе некажњено.

Неуравнотежен однос према Србији и Косову

Конгресмен Енгел је исти став изнео у саопштењу објављеном 27. марта.

- Док се слажемо да косовске тарифе уведене на робу из Србије - које су сада укинуте - пре свега наудиле тзв. Косову и његовим грађанима, то средство користе владе широм света, а често и сама Трампова администрација. Тзв. Косово је близак савезник САД-а и позивамо вас да усвојите стрпљив и конструктиван приступ према његовој демократски изабраној влади - написали су конгресмен Енгел и сенатор Менендез.

Влада тзв. Косова је 1. априла донела одлуку да укине таксу од 100 одсто на увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине и крене са постепеном применом мера реципроцитета према Србији. Таксе је увела претходна влада Рамуша Харадинаја, 2018. године, уз образложење да је то одговор на „агресивну кампању Србије" против признања Косова и његовог чланства у међународним институцијама.

- Амерички законодавци подсећају да је 23. јануара, Ричард Гренел, амерички амбасадор у Немачкој и вршилац дужности директора националних обавештајних служби, који је уједно специјални председников изасланик за преговоре Србије и тзв. Косова, позвао Србију да заустави кампању против признања независности тзв. Косова у исто време када је позвао тзв. Косово да укине таксе.

- Од тада, амерички притисак на Србију по свему судећи је опао док је појачан притисак на тзв. Косово - констатују амерички законодавци.

Неравнотежа у односу Трампове администрације према Београду и Приштини одвија се у контексту јачања српских веза са Москвом и повећаног увоза руског оружја. Те набавке оружја од администрације захтевају увођење санкција Србији по закону о супростављању америчким непријатељима кроз санкције (ЦААТСА), који је Конгрес усвојио после руског мешања у изборе 2016. - наводе Енгел и Менендез.

- Молимо Вас обавестите нас због чега администрација није увела те санкције нити активно извршила притисак на Србију да оконча своје глобалне активности против признавања независности Косова - наводе Енгел и Менендез у писму државном секретару Помпеу.

Траже од Брисела да им се прикључи

У писму секретару Помпеу, двојица чланова Конгреса истичу да "снага и трајност америчких дипломатских напора могу да буду успешни само уз тесну координацију са савезницима у Европи."

- Србија и тзв. Косово су европске земље са крајњом аспирацијом да се придруже ЕУ, а тзв. Косово се нада и будућем чланству у НАТО-у. Сваки покушај да се преговорима дође до решења између Београда и Приштине треба да се обавља заједнички са Бриселом и другим кључним европским престоницама", констатују амерички законодавци.

Амерички законодавци сматрају и да би Корпорација за миленијумски изазов одмах требало да поново покрене примену својих инвестиционих програма, који су суспендовани средином марта. Енгел и Менендез изнели су мишљење да косовска примена тарифа, као средства у решавању билатералних спорова, не представља кршење програма корпорације, а америчкој администрацији поставиили су питање да ли је потребно традиционално аполитичну организацију користити како би се вршио политички притисак у дипломатском спору.

Охрабрује нас што је Стејт департмент успео у посредовању мера изградње поверења, укључујући недавне уговоре о успостављању ваздушног саобраћаја између Србије и тзв. Косова. Драго нам је због тог напретка, али позивамо администрацију да у наредним данима избегне неизбалансиране тактике 'тешке руке', док заједно са тзв. Косовом И Србијом ради на постизању свеобухватног мировног споразума, који ће одражавати вољу народа обе земље - закључују у писму државном секретару Помпеу конгресмен Елиот Енгел и сенатор Боб Менендез.

Које нове мере је донела Влада Србије сазнајте ОВДЕ!

Извор: voanews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА