Поједине земље, које су приближне по броју становника нашој држави, имају чак пет пута више заражених од коронавируса и чак 13 пута више умрлих од Србије.
Стручњаци кажу да ће се званична статистика тек утврдити када прође пандемија, али да је очигледно да је стање у Србији стабилније него у многим другим европским земљама, за шта су заслужне мере које су донете, као и дисциплинованост највећег броја становника.
- У Србији је вирус под контролом. Када погледате карту Европе, ми смо остали као острво изоловано од короне. Добро су прошле и Чешка и Словачка. Имали смо добру организацију, мало среће са лепим временом - рекао је проф. др Бранимир Несторовић, члан кризног штаба.
Он је додао да је епидемија у опадању оног момента када у једном дану број отпуштених и излечених пређе број новозаражених и да је у Србији скоро таква ситуација:
- Имали смо пре неки дан 242 излечена и отпуштена и 230 новоинфицираних. И ту смо негде. Када гледате све те криве у Европи, видимо да смо ми сада у фази у којој се налазила Италија пре две недеље, када је број почео да пада. Нама не расте број заражених - истакао је др Несторовић.
Да је Србија избегла најгори сценарио, који су преживеле поједине европске земље, говори и званична статистика. Примера ради, у Швајцарској, која има око 8,5 милиона становника, неких милион и по више од Србије, чак 25.415 становника је заражено. То значи да имају преко шест пута више инфицираних у односу на Србију. Још гора ситуација је са смртним случајевима. Броје чак 1.106 преминулих, што је 13 пута више од Србије. У Белгији је од короне умрло више од 3.600 људи, што је 42 пута више него у Србији. Али треба узети у обзир да Белгија ипак има 11,4 милиона становника, а Србија око седам. И поред тога, смртност у Белгији је преко 10 одсто, а у Србији око два одсто, што је велика разлика.
Инфектолог др Драган Делић каже да бројеви могу преварити и да ће црта моћи да се подвуче тек када прође епидемија:
- Наша срећа је што је вирус код нас дошао касније него у неким земљама и могли смо да учимо на њиховом искуству. Предузете мере су сигурно довеле до неких резултата и стање у Србији је стабилно.
Доктор Кон поднео оставку. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир