Отац ургентне медицине, који је спасио небројано много живота током ратних деведесетих година прошлог века је пре шест дана због тешког здравственог стања био прикључен на кисеоник. Он је после тешке борбе, нажалост изгубио битку са опаким вирусом.
Многобројне колеге и пријатељи, али и пацијенти, јуче и данас се опраштају од чувеног доктора Лазе. Од њега су се давањем читуља опростили и његови најближи, али и председник Републике Србије.
Посебна читуља која се данас нашла у новинама јесте она коју потписује супруга преминулог доктора Миодрага Лазића, као и његове ћерке. Њихове речи потрешће свакога ко их буде прочитао, а колика је њихова љубав била велика говори и последњи поздрав који су му упутиле
- Љубави, отишао си и са собом си однео и део мене и ваздух око мене. Буди срећан са Калијем, Спајкијем, Пинкијем и чекајте ме, брзо ћу ја, као што сте ме чекали када увече долазим са посла. Твоја Анчи, кота 176 коју си освојио - у потпису супруга Ана Лазић.
-Наш Лазо, оче наш остаћеш нераскидив део наших живота, срца и наших душа. Туга је неизрецива, али ћеш наставити да живиш са нама и у нама. Почивај у миру, оче наш - у потпису Дарија и Дијана са Лазићевим унуцима.
Председник Републике Србије Александар Вучић је синоћ истакао да је дубоко потресен тиме што је ратни хирург изгубио битку против коронавируса, а од српског стручњака се и данас опростио читуљом у једном дневном листу.
- Последњи поздрав великом хероју и борцу кои је дао свој живот да би спасао друге. Већно ћеш бити у нашим срцима. Србија те никада неће заборавити - пише у читуљи коју потписује председник Александар Вучић.
Од преминулог доктора су се опростили и сви Срби из Сарајевске регије који су у читуљи послали последњи поздрав.
Доктор Миодраг Лазић рођен је у Земуну 31.5.1955. године, где је и завршио основну школу. Отац, официр, бива премештен у Ниш. У том граду Лазић завршава гимназију, а затим и студије медицине. Као студент, активно се бави спортом, одбојком и фудбалом. Специјализацију из хирургије завршава на ВМА у Београду, у својој тридесетој години, и постаје један од најмлађих хирурга.
Потом, годину дана ради у Војној болници у Нишу, а онда прелази на Хируршку клинику Клиничког центра. Др Миодраг Лазић (65) био је директор Ургентног центра у Нишу, за време агресије на Босну и Херцеговину добровољно је био у војсци РС-а. Радио је прво у болници на Палама, а онда је био један од оснивача болнице "Жица" у Блажују, код Сарајева. Остао је тамо 40 месеци.
О доктори Лазићу снимљен је документарни филм "Дневник ратног хирурга", аутора Синише Грабежа у продукцији Телевизије Републике Српске. За његов рад у Републици Српској, његова светост патријарх Павле га одликује Орденом светог Саве. Носилац је и низа других признања.
Делове ратног дневника доктора Лазића прочитајте ОВДЕ.
Извор: Србија данас