Он је објаснио да ће вероватно уторком, петком и недељом старијим особама од 65 година бити омогућено да изађу и прошетају на пола пола сата, у пречнику од 600 метара од куће и у време полицијског часа.
То би било у време полицијског часа у било које време, како не би изашли сви истовремено, као и да не могу доћи у контакт са зараженима.
Кон је оценио и да се ситуација са епидемијом побољшава, тако да ће рестриткивне мере за све постепено попуштати.
"Очигледно да се тестирарње повећава на скоро 3.500 у току дана, боља је ситуација видно из дана у дан, тако да почиње преиспитивање односно попуштања мера које су донете", казао је Кон.
Он је објаснио и да није равномерно иста ситуација у свим деловима Србије.
Око Ниша, Прокупља, Алексинца, има већи проценат позитивних од тестираних.
У Београду, међутим, како је навео, у једном дану је свега 6,2 одсто било позитивно, што показује да се губи потенцијал вируса.
У Јагодини 20,4 одсто позитивних од тестираних, Ћуприји 9 од 54 позитивних случајева.
У Војводини је такође значајно смањен број заражених тако да долази на ред попуштање мера.
“Већ је присутно и размишљање економиста да треба да дође до попуштања по питању рада компанија, а лекари су да то буде поступно”, закључио је Кон.
У Србији још 304 позитивна случаја, седам преминуло
У Србији је откривено још 304 позитивна случаја на вирус Ковид 19, премунуло је још седам особа, а укупно има 117 смртних случајева, саопштио је покрајински секретар Зоран Гојковић.
Он је рекао да је регистровано укупно 5.994 потврђених случајева.
Каже да је у последњих 24 сата тестирано 3.462 људи, од чега је 304 позитивно.
Укупно је хоспитализовано 3.853 пацијента, а тренутно је на респиратору 26 пацијената.
Такође, укупно је тестирано 36.028 особа.
Од седам особа које су преминуле у последњих 24 сата, четири су мушког пола,а три женског, рекао је Гојковић.
Укупно има излечених 637 грађана, а проценат смртности је 1,95 одсто.
Гојковић каже да је од 117 смртаних случајева 80 особа мушког и 37 женског пола.
Кон: Опрезно с летовањима
Епидемиолог др Предраг Кон указао је да треба бити опрезан са планирањем летовања.
Лично, каже, неће ићи нигде, јер се у Србији осећа безбедније и сигурније.
"Све ће више бити притисак, како ситуација буде све боља и боља, да се што пре укину све мере, али морамо да будемо свесни да имамо прилично осетљиву популацију, поготово код старијих од 65 година и да препоруке нехе бити једнаке за све", рекао је Кон.
О томе ће се, каже, причати у оквиру стручног тима лекара, а у складу са укупном епидемиолошком ситуацијом даће се препоруке засноване на ономе што се зна.
"Увек је боље бити у својој земљи и не добити инфекцију у туђој земљи, то је најједноставније образложење. Лично нећу ићи (ван Србије), путоваћу у Србији, овде се осећам безбедније је и сигурније", рекао је Кон.
Епидемиолог др Дарија Кисић Тепавчевић навела је да чим се поставља питање у вези са летовањима, значи да је велики део грађана светан тога да се ради добар посао и да се полако враћамо на пут нормалних животних активности.
Она је рекла да су стручно мишљење и здравствени аспекти много строжи, од економских, на пример, па су зато можда стручњаци у незахвалној ситуацији.
"Државни врх је ту флексибилнији. Али, струка је прилично строга и једногласна. Нисмо још изашли потпуно из ове приче, иако се крај назире. Треба да идемо корак по корак", рекла је Кисић.
Епидемија је, каже, променила наш поглед на свет, па нам вероватно више неће бити најважнија ствар када ћемо и где да одемо на одмор.
"Сви се надамо да се што пре враћамо у нормалне животне токове, али морамо да будемо опрезнији", рекла је Кисић Тепавчевић.
Прочитајте ОВДЕ како је сахрањен доктор Миодраг Лазић у Нишу.
Извор: Танјуг