Најновије

ПОЈАВИО СЕ НОВИ ПРОБЛЕМ: Корона се враћа онима који су прележали вирус, постоји више разлога за то

Јужна Кореја бележи све већи број особа опорављених од Ковида-19 код којих се вирус поновно јавља. То представља нове забринутости међу научницима и здравственим властима у земљи која је била међу најуспешнијима у свету по 'изравнавању криве'.

Коронавирус (Фото: Јутјуб)

До овога петка корејске здравствене власти идентификовале су 163 пацијента који су након потпуног опоравка поновно тестирани позитивни на вирус корона. Број се више него удвостручио у отприлике недељу дана, у поређењу са 74 случаја 9. априла. Ти пацијенти представљају за сада 2 посто од 7.829 пацијената колико их је укупно забележеноу држави.

Како би разоткрили разлоге поновне појаве болести, јужнокорејске здравствене власти спроводе читав низ тестова и прегледају различите сценарије.

Светска здравствена организација рекла је прошле недеље да истражује то питање. Иако ће потпунија анализа потрајати најмање неколико недеља, рани налази сугеришу да постоји више разлога. Корејски центар за контролу и превенцију болести (КЦДЦ) сада разматра сценарије који би могли да стаје иза овог феномена.

Као највероватнији наводе ситуацију да уопштеније дошло до реинфицирања, већ само до реактивације преосталих честица вируса у организму заражене особе. Ако пацијент није развио довољан имунитет, или ако му је након опоравка имуни систем ослабио, честице вируса које претходно на тестирању нису могле бити детектоване би добиле својеврстан замах па би тест опет био позитиван. Постоји и могућност да вирус корона има способност мировања пре реактивације.

Друга могућност је да се приликом тестирања прикупе мртве честице вируса које више нису заразне или преносиве, али је тест - позитиван. Генерални директор КЦДЦ-а Џеонг Еун-кyеонг рекао је у петак да честице вируса прикупљене из организама шесторопацијената нису биле у стању да се умноже у изолацији, што значи да су или мртви или премали.

Од петка најмање 61 пацијент има развијене симптоме, али оне благе. Неки пацијенти имају у себи живе вирусе који их чине болеснима. Према шефу КЦДЦ-а живи вирус је такође преносив, али до сада није забилеженосекундарно преношење код поновно заражених пацијената.

Џеонг је у петак рекао да се случајеви поновне заразе открију у просеку 13,5 дана након опоравка. Најдужи пријављени интервал је износио 35 дана.

КЦДЦ је такође споменуо погрешке у тестирању или прикупљању узорака као потенцијалне узроке ове појаве. Будући да нема коначних одговора, власти за сада саветују опорављеним пацијентима да остану код куће додатнедве недеље и да надзиру симптоме.

Прочитајте ОВДЕ   какве су то добре вести у Србији.

Извор: jutarnji. hr

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА