Саговорници кажу да их не би изненадило да се то деси, у неком облику, већ крајем ове или почетком следеће недеље.
Трампов булдожер, како су медији прозвали Гренела имајући у виду његову учинковитост у преговорима, најавио је да "ускоро долази још тога".
"Једном када тарифе/реципроцитет буду укинуте (можда ове недеље), тада дијалог озбиљно започиње. Разговарао сам са лидерима у Србији и на Косову како бих им напоменуо да морају да почну да граде поверење већ данас - и они су се на то обавезали. Ускоро долази још тога" - написао је Гренел.
Гренел се тако осврнуо на објаву председника Косова Хашима Тачија, у којем је навео да ће следеће недеље предузети "коначне уставне кораке како би омогућио формирање нове владе Косова са пуним легитимитетом парламента, способне да се бори против вируса корона и да служи народу".
Потражено је шире објашњење од Гренелове службе за медије и питали их да ли то значи да би дијалог могао да се настави ове недеље и које би теме биле на столу. Ипак, речено нам је да немају више информација које се односе на дијалог, и упутили нас на твит који је Гренел објавио.
Политички аналитичар и директор Форума за етничке односе Душан Јањић каже да Гренелову објаву на Твитеру треба схватити као мотивациону поруку строгог тренера.
- Порука је само на први поглед нејасна, али је у ствари у складу са праксом којој САД прибегавају, а која се огледа у постављању високих циљева. Нјегова порука значи и ми смо спремни, имамо теме, сутра можемо да започнемо разговоре, али уљудите се мало. Спреман сам да сутра ускочим да се започне дијалог. Чињеница је и да Србију чекају избори, и да ће то утицати, али то практично значи и да ће се изван агенде избора, водити и комуникација са домаћим и спојним чиниоцима о томе ко ће водити преговоре, како ће се организовати. И у Србији је техничка Влада, али није спорно деловање око дијалога у већ усаглашеним смерницама. Што се тиче нове владе Косова, она ће наставити тамо где је стара стала - каже Јањић, и напомиње да га не би изненадило и да ове недеље дође и до неке врсте онлајн наставка дијалога.
Сличног становишта је и политички аналитичар са Косова Фатмир Шехоли.
- Порука Гренела је дошла одмах након што је Хачим Тачи објавио да ће ове недеље да се формира нова влада. У том смислу, Гренел је дао подршку Тачију, посебно у делу где Тачи каже да треба укинути таксе и реципроцитет са Србијом. Мислим да је дијалог између Косова и Србије могућ након формирања нове владе, до краја ове недеље, а наставак диалога одмах након тога. Што се тиче избора у Србији, они не могу да зауставе наставак дијалога јер Србија има владу и све институције у комплетном и легалном смислу. Очекујем да ће Тачи већ у уторак дати мандат Демократском савезу Косова за формирање владе и да ћемо до петка имати формирану владу у Приштини - рекао је Фатмир Шехоли.
Упоредо са САД, и Европска унија ради на поновном успостављању дијалога између Београда и Приштине. Тако се јуче огласио и специјални изасланик ЕУ за диијалог Мирослав Лајчак.
- Са дијалогом који води ЕУ, Косово и Србија имају платформу да превазиђу заоставштину из прошлости и крену ка бољој, сигурнијој и просперитетнијој будућности за своје људе, заједнице и друштва као део наше европске породице - објавио је на Твитеру Лајчак.
Прочитајте ОВДЕ зашто шиптарски лобисти траже смену Ричарда Гренела.
Извор: Блиц