Тзв. косовски председник Хашим Тачи саопштио је да ће и без избора дати мандат било којој странци или коалицији, за коју се докаже да има већину у скупштини, за формирање нове владе. Самоопредељење Аљбина Куртија овај чин назива антиуставним и најављује протесте.
Тачијева одлука уследила је непосредно после састанка са свим парламентарним странкама, осим са представницима Самоопредељења, а разговорима су присуствовали и представници Српске листе. Закључак је јединствен — неће бити распуштања скупштине и нових избора већ — нове владе.
Политички блицкриг у Приштини пред дијалог са Београдом
Политиколог Драгомир Анђелковић верује да само формирање владе на Косову зависи у великом од тога да ли заиста постоји нова већина. Он подсећа да је ДСК већ имао проблем са Вљором Османи која је подржала Куртија и која вуче добар део гласачког тела ДСК-а.
„Гледано са стране, ипак, делује као да Мустафина странка има довољан број посланика да формира нову владу. Неизвесност је колики ће број посланика Мустафу следити и да ли ће нова владајућа већина бити довољна за стабилно владање. Јер, ако влада буде са тесном већином, онда и протести могу релативно брзо да уроде плодом“, верује Анђелковић.
Анђелковић не мисли да постоји никакав сценарио у вези са преговорима у који је Београд умешан, јер, како напомиње, званичници Србије су више пута истакли да се ништа неће ломити преко колена.
„Али, шта год да се деси, не треба да се заносимо да је било која опција која је на власти у Приштини за нас боља. Ствара се утисак у јавности да је Аљбин Курти био проблем, а да Хашим Тачи или неко други није. Напросто, сви су они проблем за Србију и по мом мишљењу, не би требало правити никакве аранжмане који би подразумевали размену територије или тако нешто. Зато, не видим што би се ми бринули ко ће бити на власти у Приштини, јер нико од њих неће прихватити фер договор са Србијом“, изричит је Анђелковић.
Курти се није уклапао у нечије планове
Политички аналитичар Бехљуљ Бећај уверен је да је Куртијева влада оборена са унапред припремљеним сценаријем, јер се он у то није уклапао.
„Влада Аљбина Куртија била је препрека за споразум Србије и тзв. Косова, уз који би био амерички изасланик Ричард Гренел. Будући да је Курти био убеђен да се ради о споразуму који подразумева територијалну поделу, то је разлог зашто он није ушао у игру“, уверен је саговорник.
Бећај подсећа да Косово сада има владу у оставци, а треба неко да испуни припремљену агенду.
„Ова влада која ће се оформити, претпостављам, током следеће недеље, независно од тога да ли ће бити у складу са Уставом, по мојој процени, биће влада која ће бити у функцији тог раније смишљеног сценарија за који је сагласност дао и Иса Мустафа, предсеник ДСК-а. Дакле, ми смо сада у ситуацији да се очекује тај инстант споразум између влада Београда и Приштине, а као реакцију на то Курти је најавио протесте“, напомиње Бећај.
Ситуација може да постане драматична
По његовом мишљењу, протести који се најављују су реални, јер промена која следи у косовској влади, неће представљати аутентичну вољу грађана Косова.
„У том контексту постоји реална могућност да после првих планираних протеста, који су најављени за 4. мај, ситуација вероватно може да постане драматична“, напомиње Бећај, додајући да Куртијева влада има велику подршку на Косову и да је морални победник.
Аљбин Курти који је тренутно у в.д. стању тзв. премијера Косова, најавио је и тужбу пред Уставним судом због одлуке Хашима Тачија да повери мандат другој странци, јер сматра да је нелегална и неуставна.
Ко ће први добити 100 евра од државе, а ко мора да зове телефоном прочитајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com